[quote]Železniční trh v Česku se za posledních deset let výrazně proměnil. Zatímco v minulosti držely monopolní postavení státní České dráhy, nyní působí v osobní dopravě více než desítka dopravců. I přesto si ČD udržely více než 85procentní podíl na celkově ujeté vzdálenosti, následuje RegioJet s necelými pěti procenty a třetí je Arriva. Ještě větší konkurence je v nákladní dopravě. Vyplývá to z aktuálních údajů Správy železnic, které má ČTK k dispozici. Dráhy se se soukromými dopravci musí dělit již také o státní a krajské zakázky.[/quote]
Až do roku 2011 měly České dráhy takřka monopolní postavení, menší dopravci tehdy získali prostor jen na několika malých regionálních tratích. Prvním velkým konkurentem se stal před deseti lety RegioJet, který vstoupil se svými vlaky na komerční trať Praha – Ostrava. O rok později se na ní přidal i Leo Express. ČD tím ztratily svou do té doby výsostnou pozici, protože trať je nejvytíženější v Česku. Konkurence se navíc na komerčních linkách přesunula i na trasu z hlavního města do Brna, případně do zahraničí.
V současnosti se soupeření dopravců přeneslo i na státem a kraji objednávané linky. Podle údajů ministerstva dopravy mají soukromí dopravci téměř polovinu z nedávno rozdělovaných linek. České dráhy mají pět smluv na státem objednávané linky, Arriva dvě a GW Train Regio s RegioJetem po jedné. RegioJet ovšem působí na žádané trase mezi Brnem a Ostravou. Na regionálních tratích už působí také Leo Express a další dopravní firmy.
Rozdělování tuzemského železničního trhu navíc bude dál pokračovat. Stát může podle pravidel EU přímo zadávat jednotlivé tratě jen do konce roku 2023, poté už budou pouze vymezené výjimky. Ostatní tratě bude muset rozdělovat ve veřejných soutěžích. Aktuálně ministerstvo dopravy dokončuje nabídkové řízení pro linku R9 Praha – Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno.
S mnohem větší konkurencí se České dráhy, respektive jejich dceřiná společnost ČD Cargo, musí vyrovnávat v nákladní dopravě. ČD Cargo mělo loni na celkově ujetých kilometrech podíl přes 58 procent. Mezi největší konkurenty státního dopravce patří PKP Cargo International se zhruba sedmiprocentním podílem na výkonech a Metrans Rail s téměř šesti procenty. Nad tři procenta podílu na ujetých kilometrech se vloni dostaly ještě firmy Unipetrol Doprava, IDS Cargo a Rail Cargo Carrier.
Všechny tuzemské dopravce negativně zasáhla koronavirová krize, kvůli níž museli rušit velkou část spojů. České dráhy loni zaznamenaly ztrátu 4,1 miliardy korun. Stovky milionů korun na tržbách ztratily i firmy RegioJet či Leo Express. Ministerstvo dopravy v současnosti rozhoduje o rozdělení kompenzací mezi dopravce. V souhrnu by mělo jít asi o 800 milionů korun. Kompenzace se budou vztahovat na státem objednávané a komerční linky.
Zdroj : ČTK