DPP

[quote]Řízení letového provozu (ŘLP) v příštím roce zdraží své služby pro letecké dopravce přibližně o 30 procent. Důvodem je snaha vyrovnat se s prudkým poklesem příjmů z řízení letecké dopravy během koronavirové krize. [/quote]

Poplatky za traťové služby se zvýší z letošních 45 eur, tedy asi 1195 Kč, za jednu přeletovou jednotku na 60 eur, zhruba 1558 Kč. Evropský průměr je v současnosti zhruba 55 eur. Přeletové jednotky zahrnují maximální vzletovou hmotnost a počet kilometrů.

V Evropě podle Klase sílí tlak na omezení letů na krátké vzdálenosti a upřednostnění železniční dopravy. Železnice a letecká doprava se však podle něj mají doplňovat, každá z nich je vhodná pro jiné vzdálenosti. „Nepřepísknout trend železniční dopravy je velmi důležité, mělo by se více pracovat s tím, že letecká doprava musí zvládnout tlak, aby méně zatěžovala emisemi, a obě dopravy by se měly doplňovat. Nemělo by se tlačit na to, že železniční doprava nahradí leteckou, to je slepá ulice,“ řekl serveru.

Podle Klase by v Evropě mohla nastat další kapacitní krize, podobná té z léta 2019. „Je tu neustálý tlak na poskytovatele, aby v tuto chvíli dál jenom snižovali náklady, jsou tu nesystémové kroky, aby se zmrazily ceny na dalších pět let, je tu řada iniciativ, které se snaží, aby v rámci leteckého systému jeden profitoval na úkor druhého. A to si myslím, že vytváří podhoubí možné budoucí krize,“ dodal.

Státní podnik Řízení letového provozu loni kvůli rozsáhlému omezení letecké dopravy zaznamenal ztrátu 1,4 miliardy korun. Podnik hospodařil ve ztrátě poprvé v historii, například předloni měl hrubý zisk 238 milionů korun.

Letový provoz v Česku loni kvůli koronavirové krizi klesl na 379.535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením Ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha – Ruzyně, Brno – Tuřany, Ostrava – Mošnov a Karlovy Vary.

 

Zdroj : ČTK