[quote]Vláda dnes schválila nákup 72.000 litrů kapaliny AdBlue pro potřeby složek Integrovaného záchranného systém do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Nákup bude formou veřejné zakázky, informoval na twitteru ministr průmyslu a obchodu (MPO) Karel Havlíček (ANO). Na nákup vláda uvolní sedm milionů korun, jde o zásobu na tříměsíční spotřebu.[/quote]

„Ministerstvo dopravy teď urychleně přepracuje krizový plán a zařadí do něj AdBlue. Nejdéle do dvou týdnů by nás o tom měli informovat. Teprve pak můžeme vypsat tendr. Předpokládáme, že půjde o zakázku do dvou milionů korun. Jen pro představu, denní spotřeba AdBlue v Česku je 300.000 litrů,“ řekl ČTK předseda SSHR Pavel Švagr.

AdBlue se používá u naftových motorů pro snížení obsahu oxidů dusíku ve výfukových plynech. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě umělých hnojiv, stěžejní komoditou pro jeho výrobu je plyn. Všechna vozidla používající AdBlue z výroby jsou vybavena elektronickým systémem znemožňujícím jejich provoz bez této kapaliny. Není tak možné obcházet emisní normy. Největším výrobce aditiva AdBlue je v regionu slovenská firma Duslo, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Poptávka po AdBlue vzrostla podle distributorů v posledních týdnech o 70 až 100 procent, navíc několikanásobně stouply ceny kapaliny. Její nedostatek podle dopravců ohrožuje fungování silniční dopravy, protože bez AdBlue nemůže jezdit většina nákladních vozidel.

Na výrobu aditiva tvrdě dopadají zejména současné vysoké ceny a nedostatek zemního plynu. „Situace je kritická v celé Evropě. Chemické továrny napříč Evropou, které používají zemní plyn jako vstupní výrobní surovinu, odstavují nebo omezují výrobu, protože výroba jakýchkoli produktů ze zemního plynu je nyní nerentabilní. To dopadá i na produkci AdBlue,“ řekl koncem října mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Roční spotřeba AdBlue pro Integrovaný záchranný systém loni činila 288.859 litrů. Hasiči spotřebují 62.309 litrů, policie 80.000 litrů, 2218 litrů ročně zbytek resortu ministerstva vnitra. Resort ministerstva zdravotnictví včetně záchranné služby za rok spotřebuje 115.332 litrů, resort obrany 25.000 litrů. Měsíční spotřeba tak činí 24.072 litrů.

Nedostatek AdBlue na čerpacích stanicích vede v současnosti až k trojnásobnému navýšení maloobchodních cen a ohrožuje plynulost a dostupnost silniční, zejména nákladní dopravy. Řešením by mohl být právě nákup produktu do Správy státních hmotných rezerv. Problém s nedostatkem kapaliny AdBlue v Evropě není možné podcenit, uvádí dokument.

SSHR skladuje také ropu či další ropné produkty na 90 dní.

 

Zdroj : ČTK