Ceny ropy dnes pokračují v silném růstu, za kterým stojí vyhlídky na rozsáhlé omezení těžby skupinou OPEC+. Severomořská ropa Brent si včera  kolem 17:30 SELČ připisovala přes tři procenta a blížila se k 92 dolarům za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala také více než tříprocentní nárůst a pohybovala nad 86 dolary za barel.

Skupina OPEC+, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, bude dnes jednat ve Vídni o své těžební politice. Podle zdrojů agentury Reuters zvažuje OPEC+ snížení těžby o více než milion barelů denně. To by znamenalo největší redukci těžby od začátku pandemie covidu-19.

„Očekáváme výrazné snížení, které nejenže omezí fyzické dodávky, ale také vyšle důležitý signál trhu,“ uvedla společnost Fitch Solutions. Skupina OPEC+ se už minulý měsíc rozhodla snížit těžbu o 100.000 barelů denně.

K růstu cen ropy podle analytiků přispívá rovněž silná poptávka a blížící se embargo Evropské unie na dovoz ropy z Ruska. „Pokud se podíváte na nejnovější údaje, vede si poptávka po ropě stále dobře. Očekávali jsme určitou destrukci poptávky, ta nenastala,“ uvedl analytik Frederic Lasserre ze společnosti Gunvor Group.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 91,87 88,86
New York – NYMEX WTI listopad 86,37 83,63