DPP

Ceny ropy dnes vystoupily na další sedmileté maximum. K růstu přispívá hlavně geopolitické napětí, ale i zimní bouře ve Spojených státech, které zažehly obavy z výpadků dodávek.

Kolem 17:00 SEČ přidávala severomořská ropa Brent asi 2,1 procenta a pohybovala se těsně nad 93 dolary za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 2,3 procenta na více než 92,30 dolaru za barel.

Oba typy vykazují sedmý růstový týden za sebou. To je podle agentury Reuters jejich nejdelší růst od loňského října.

„Může být jen otázkou času, než se přiblížíme k trojcifernému číslu,“ uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA.

Zimní bouře v Texasu podněcuje obavy z výpadků produkce v Permské pánvi, což je největší americké břidlicové ložisko. Trhu pomáhá i krize kolem Ukrajiny, která zvyšuje obavy ohledně dodávek ropy, které jsou už tak dost napjaté.

Podle analytika Stephena Brennocka ze společnosti PVM přispívají k růstu cen ropy i známky toho, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) má problémy se zvyšováním dodávek.

OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, společně známí jako OPEC+, se tento týden dohodli, že se budou držet plánu zvýšit produkci o dalších 400.000 barelů denně. Už nyní má přitom skupina potíže s plněním stávajícího těžebního závazku, a to navzdory tlaku ze strany hlavních spotřebitelů na rychlejší zvyšování produkce.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 93,02 91,11
New York – NYMEX WTI březen 92,32 90,27