Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má na zimní údržbu připraveno 55.000 tun soli, více než v minulých letech. V případě potřeby může další posypový materiál dokoupit za výhodnější letní ceny. S rozšiřováním dálniční sítě cestáři doplňují techniku, nyní mají na zimu ve 21 dálničních střediscích přichystáno přes 200 sypačů, 60 nakladačů a dalších vozidel, řekl na briefingu ve středisku u D1 v Bernarticích na Benešovsku mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Novinkou nadcházející sezony bude například speciální vozidlo na ošetřování mostních konstrukcí před promrzáním. Blíže ho chtějí silničáři představit příští týden.
V minulých letech mělo ŘSD ve skladech středisek správy a údržby dálnic 40.000 až 45.000 tun soli, nyní je to víc, mimo jiné kvůli rozšiřování dálniční sítě. „Sůl už několik sezon za sebou nakupujeme zásadně v létě, protože v té době je posypová sůl na nejnižších cenách díky tomu, že je po ní nejnižší poptávka,“ uvedl Rýdl. Zároveň mají silničáři smlouvy, které jim umožní v případě tuhé zimy operativně dokupovat další sůl nikoliv za sezonní, ale ještě za letní ceny.
Pro řidiče podle Rýdla nyní začíná nejnebezpečnější část zimní sezony, protože je přes den teplo, ale v noci se teploty začnou blížit nule nebo může i mírně mrznout. Na některých úsecích by tak mohla motoristům zkomplikovat jízdu námraza. „Podle zpracovaných meteomodelů předpokládáme, že v nejbližších dnech budeme vyrážet na místa, kde by mohlo začít hrozit promrzání mostů,“ uvedl Rýdl.
Po celé republice cestářům pomáhá téměř 600 meteohlásek, které sbírají informace o vývoji počasí. Dispečer díky nim může vyslat auta do terénu desítky minut předtím, než začne sněžit. „Vždycky je účinnější, když sněží do nasoleného, než když solíme už nasněžené,“ dodal Rýdl.
Zimní údržba bývá náročná hlavně v úseku D1 na Vysočině, především u Velkého Beranova a Velkého Meziříčí. Komplikace v tomto regionu bývají i na silnicích první třídy, třeba na I/34 mezi Humpolcem a Rozkoší nebo na I/38 u Štok. „To jsou typické stoupáky, které často dělají problémy zvlášť řidičům nákladní dopravy. Pokud se blíží nějaký mrak se sněhem, tak tam naše technika vyjíždí jako první,“ uvedl Rýdl.
V minulosti husté sněžení a zpoždění při rekonstrukci dálnice zavinilo na Vysočině mnohakilometrové kolony. Dopravci kvůli tomu kritizovali ŘSD, podle silničářů naopak za kolony částečně mohli nedisciplinovaní řidiči. O údržbu dálnice na Vysočině se dělí střediska Bernartice a Velký Beranov, mezi 91. a 93. kilometrem se jejich oblasti překrývají. Vedoucí bernartického střediska Ladislav Rajdl novinářům řekl, že v krizových situacích, například při dopravních nehodách, si obě střediska vzájemně vypomáhají.
Středisko v Bernarticích, které se stará o D1 v úseku mezi 44. a 93. kilometrem, má k dispozici 2500 tun soli a 11 sypačů, zaměstnává 46 pracovníků. Podle Rajdla, jenž u cestářů pracuje 46 let, se podmínky pro práci zlepšily – nynější auta jsou dobře vytápěná, řidiči v nich mohou jezdit klidně v tričku. Zimy jsou podle něj navíc mírnější než v dobách, kdy ve středisku začínal. „Ale následky zimy jsou stejné, protože řidiči jezdí rychleji a nadávají tolik pozor,“ míní Rajdl.
Zdroj: ČTK