Operační pracovní skupinu (OPG) evropského sdružení dopravních policií Roadpol nově vede Jana Pelešková z ředitelství dopravní policie Policejního prezidia ČR. Do čela skupiny, která má důležitou úlohu při plánování a prosazování bezpečnosti silničního provozu v Evropě, byla česká policistka zvolena 26. září. Policie o tom informovala na svém webu.

Pelešková je specialistkou na statistiky, zpracování analýz dopravních nehod a mezinárodní spolupráci dopravní policie. Aktivní členkou Roadpolu je od roku 2016, uvedli zástupci české policie.

Roadpol se spolu s členskými zeměmi zaměřuje na prevenci dopravních nehod, včetně různých forem nedisciplinovaného chování na silnicích. Stojí mimo jiné i za organizací celoevropské dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon, při které policisté kontrolují na vybraných místech dodržování rychlosti na silnicích. V ČR se naposledy konala v dubnu a policisté při ní zjistili téměř 2800 přestupků. Veřejnost byla sice o kontrolách a stanovištích hlídek dopředu informována, přesto se většina zjištěných přestupků týkala porušení stanovených rychlostních limitů. Policisté jich zaevidovali 2146, z toho 1996 případů bylo s pokutami v hodnotě 1,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK

DPP