DPP

[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obdrželo čtyři nabídky na celostátní sčítání dopravy v Česku. Nejlevnější z nich za 49 milionů korun bez DPH podalo Centrum dopravního výzkumu. Dnes o tom informovalo ŘSD. Podle posledního sčítání z roku 2016 provoz na českých dálnicích za posledních šest let vzrostl o 13 procent.[/quote]

Celostátní sčítání dopravy se v příštím roce uskuteční v obvyklém rozsahu, tedy na síti dálnic, dále na silnicích první a druhé třídy a také na 15 procentech silnic třetí třídy.

ŘSD původně odhadovalo cenu za sčítání kolem 80 milionů korun. Všechny nabídky jsou pod touto částkou. Z dalších uchazečů nabídla druhou cenově nejnižší nabídku společnost Pudis s 51 miliony korun, dále IPSOS s 53 miliony korun a čtvrtá agentura Stem/Mark s 71 miliony korun.

Podle sčítání dopravy z roku 2016 intenzita provozu na českých silnicích vzrostla od roku 2010 o 13 procent. Největší provoz byl na dálnicích D1 a D5 u výjezdu z Prahy, vysoká intenzita se ale týkala prakticky celé dálnice D1 mezi Prahou a Brnem a úseku dálnice D2 těsně za Brnem. Sčítalo se na 6000 úsecích všech tříd silnic a dálnic.

Stát pořádá sčítání dopravy pravidelně v pětiletých cyklech. Výstupy z něj slouží primárně pro státní orgány a krajům jako podklady pro plánování komunikací, řešení ochrany životního prostředí a pro zajištění požadavků evropských orgánů. Dále jsou využívány pro projektovou a posudkovou činnost.

V ČR je v současnosti zprovozněno 1248 kilometrů dálnic a přes 5642 kilometrů první třídy.

 

Zdroj : ČTK