Přes 300 vozů, tedy veškerou techniku, nasadilo kvůli sněžení na dálnice a silnice prvních tříd státní Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Letošní nástup zimy byl podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla extrémní a sypače během pátku najezdily přes 300.000 kilometrů. Včera odpoledne už byly všechny dálnice průjezdné, řekl Mátl novinářům po 16:30. Krátce poté však podle policie zablokovaly kamiony celou šíři dálnice na 78. kilometru směr Brno. Nemohly vyjet ve stoupání, sdělila novinářům krajská policejní mluvčí Dana Čírtková kolem 17:00. O několik desítek minut později sdělila, že kolona se pomalu začíná rozjíždět.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na společném briefingu uvedl, že kvůli počasí nebyl zastaven provoz na hlavních železničních koridorech, vlaková doprava byla ale dnes omezena na desítkách regionálních tratí.

Policisté od půlnoci do dnešního odpoledne zaznamenali v celém Česku 750 dopravních nehod, což je trojnásobek průměrného počtu. Podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého byla nejkritičtější situace v Plzeňském, Středočeském, Jihočeském kraji a na Vysočině. Komplikace na řidiče čekaly hlavně na dálnicích D1 a D5. „Dopravní policisté vyzývají všechny občany České republiky, účastníky silničního provozu, aby pokud nemusejí, nevyjížděli. A v případě, že vyjíždějí, aby měli vozidlo v řádném technickém stavu včetně zimních pneumatik,“ dodal Zlý.

Na údržbu silnic byly všechny vozy ŘSD podle Mátla nasazeny už od noci na pátek. Meteorologové podle něj postupně upřesňovali předpověď, která byla původně mnohem mírnější. „V tuto chvíli je ta kalamita po celé České republice opravdu zásadní,“ řekl Mátl. Prakticky na celém území napadlo 50 až 80 centimetrů sněhu, silničáři však podle něj cesty předem posolili, takže se sníh na nich nedržel. „V tuto chvíli neevidujeme žádnou uzavřenou dálnici. Podařilo se odstranit nehody, které byly v nočních a dopoledních hodinách,“ dodal Mátl.

Největší problémy dnes byly podle šéfa ŘSD na dálnicích D1 a D5. Nejkritičtější situace byla v době briefingu podle něj situace na 56. kilometru D1 na Benešovsku, kde stály kamiony ve stoupání. „Snažíme se tam dostat se sypači,“ uvedl s tím, že D1 v tomto místě ale nebyla uzavřená. Přes noc se podle něj pak bude počasí uklidňovat. Podle Kupky situaci komplikovaly kamiony, které předjížděly i tam, kde se to nesmí. Zlý uvedl, že v Plzeňském kraji řídil jeden řidič pod vlivem alkoholu a policisté ho zadrželi.

„Tento nástup zimy je extrémní. Nepamatuji si za poslední tři čtyři roky takovou situaci,“ řekl Mátl. Podotkl, že 300 vozů zimní údržby má na starosti 7000 kilometrů silnic. Nelze tak podle něj zabránit tomu, aby na některých silnicích zůstával sníh. „Nemůžeme být v každý okamžik všude,“ dodal. Zároveň však ocenil, že na dálnicích byl mírný provoz a řada řidičů jízdy odložila.

Problémy jsou také na železnici, ale podle ministra ne na hlavních trasách. „Na české železnici zůstaly všechny hlavní koridory bez zastavení provozu. Na několika místech evidujeme zdržení ve výši 20 minut,“ řekl Kupka. Na lokálních tratích je podle ministra zastaven nyní provoz na 20 úsecích, během dne byl přerušen na celkem 43 úsecích.

Zdroj: ČTK