Celníci z pražského Letiště Václava Havla v loňském roce odhalili 2278 případů porušení právních předpisů, což je o třetinu více než o rok dříve. Meziročně se pak téměř zdvojnásobil nelegální dovoz padělků, který tvořil asi polovinu ze všech odhalených kauz. Padělané zboží zadrželi celníci v 1066 případech a jeho hodnota činila 93,2 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí celníků Šárka Miškovská.

Proti roku 2020 podle ní narostl i nelegální dovoz látek s hormonálním účinkem, naopak počet odhalených případů pašování drog nebo chráněných živočichů a rostlin se snížil.

Mezi zbožím porušujících práva duševního vlastnictví byly podle mluvčí nejčastěji padělky značkových hodinek a šperků, obuvi, oděvů, peněženek, kabelek nebo hraček. Proti předloňskému roku se počet případů jejich pašování zvýšil o 96 procent, když v roce 2020 celníci zjistili 553 případů dovozu padělaného zboží za 43,2 milionu korun.

O polovinu se pak proti roku 2020 zvýšil počet případů nelegálního dovozu látek s hormonálním účinkem. Loni jich celníci na letišti v Praze Ruzyni odhalili 101, o rok dříve 67. Anabolika nalézali podle mluvčí zejména v poštovních zásilkách, v jedné z nich například našli 720 tablet s anabolickým steroidem DHEA.

„Z ostatních anabolických steroidů se převážně jednalo o tablety, kapsle nebo ampule s účinnými látkami anastrozol, methelonone-acetát nebo methandieone,“ doplnila mluvčí.

Pašování drog celníci zjistili na letišti v 507 případech, což je proti předchozímu roku o čtyři desítky méně. Drogy byly nejčastěji pašovány poštou v běžných obálkách, zpravidla byly maskovány jako jiné zboží a většinou směřovaly mimo Česko, uvedla mluvčí.

Celníci podle ní v těchto poštovních zásilkách objevili například 159 kilogramů rostlinné drogy katy jedlé, 47 kilogramů konopí, 8,3 kilogramu koky, 4,5 kilogramu extáze nebo přes kilogram kokainu. Vedle toho drogy objevili u pasažérů, například v září zadrželi cizince, který se snažil propašovat ve svém zažívacím traktu 124 kapslí s kokainem, nebo Češku pašující téměř čtyři kilogramy kokainu ve svých zavazadlech.

Celníci loni zajistili také desítky exemplářů neživých korálů, produktů tradiční čínské medicíny v podobě tinktur, mastí a tablet, výrobků z papoušků, hadů nebo krokodýla. Jeden z cestující se podle mluvčí dokonce snažil propašovat 164 kusů neživých korálů z Malých Antil. Celkem tak celníci v potírání obchodu s nejpřísněji chráněnými živočichy a rostlinami odhalili 59 případů, jejich počet proti roku 2020 klesl o 19 případů.

Zdroj : ČTK