Pilot a člen záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA) Aleš Svoboda na tiskové konferenci, 28. listopadu 2022, Čáslav.

Příležitostí letět do vesmíru bude v příštích deseti letech přibývat, otázkou je ale financování kosmických letů, řekl dnes novinářům na čáslavské letecké základně český armádní pilot a záložní astronaut Evropské kosmické agentury Aleš Svoboda. Jistotu, že poletí do vesmíru, nemají podle něj ani vybraní kariérní astronauti.

„Dlouhodobě není jisté vůbec nic… Jistota není ani pro kariérní astronauty,“ uvedl na tiskové konferenci Svoboda. Reagoval tak na dotazy, jak pravděpodobné je, že se do vesmíru jako člen rezervního týmu ESA skutečně podívá. Kosmický program je podle něj specifický a samozřejmě nesmírně finančně náročný.

ESA zatím nestanovila Svobodovi přesné termíny pro dílčí aktivity. Podle smlouvy s ESA má v příštích letech absolvovat různé typy aktivit. „V příštím roce se reálně počítá s jedním až dvěma týdny. Tam se bude zejména jednat o ty povinné věci, aby člověk byl neustále kvalifikovaný v tom týmu být,“ uvedl. Budoucí aktivity astronautů ESA podle něj mají sledovat například vývoj programu pilotovaných kosmických letů robotického průzkumu vesmíru.

Výběr astronautů, který trval rok a půl, měl šest částí. „Jednotlivé části byly zaměřené ať na individuální výkonnostní testy nebo práci v týmu pod časovým tlakem při řešení nějakých komplexních úloh,“ řekl. Uchazeči prošli také sadou zdravotních testů, která mají vyloučit zdravotní riziko při letu do vesmíru. „Nehledá se super zdravý jedinec, ale především to, jestli fyziologické odezvy organismu na nějakou zátěž jsou adekvátní,“ řekl Svoboda.

K úspěchu mu pomohly i zkušenosti bojového pilota. „Výhodou jsou právě operační zkušenosti, člověk je zvyklý pracovat v týmu, vést lidi a komunikovat i ve složitých situacích,“ řekl. Záložním pilotem týmu ESA bude Svoboda až do dalšího výběru, pro který by měl být podle něj zřejmě delší časový odstup. Předchozí výběrové řízení se konalo v roce 2008, tým byl jmenován v roce 2009.

Velitel čáslavské základny taktického letectva Jaroslav Tomaňa prohlásil, že výběr Svobody do evropského týmu astronautů je absolutní úspěch, a to pro samotnou základnu, české letectvo, armádu i celou republiku. Armáda podle něj udělá maximum, aby mohl plnit povinnosti a úkoly vyplývající z nové role. I když bude Svoboda dál létat v Čáslavi na letounech Gripen, prioritou je samozřejmě udělat vše pro to, aby se mohl jako první český kosmonaut po vzniku samostatné republiky podívat do vesmíru, dodal Tomaňa.

Svoboda uspěl v náročném výběru Evropské kosmické agentury, která buduje tým astronautů pro evropský vesmírný program. Stíhací pilot se o místo v týmu ucházel v konkurenci 22.000 kandidátů z celé Evropy i dalších 200 zájemců z Česka.

V hlavním pětičlenném týmu astronautů, který ESA minulý týden představila, jsou dvě ženy a tři muži, kteří budou zaměstnanci agentury. Dalších 12 členů rezervního týmu budou pokračovat ve svých dosavadních zaměstnáních a budou k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu.

Někdejší Československo se koncem 70. let stalo po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru. Vojenský pilot Vladimír Remek vytvořil v březnu 1978 spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarovem posádku kosmické lodi Sojuz 28. Remek byl dosud prvním a jediným československým kosmonautem.

Zdroj  :ČTK