[quote]Šéf firmy Boeing předpověděl, že v důsledku pandemie způsobené šířením koronaviru množství cestujících, přepravených v září aerolinkami, nedosáhne ani čtvrtiny dřívější úrovně. Boeing v dubnu ztratil dalších 108 zakázek na své poruchové stroje 737 MAX, a podle svého dnešního sdělení tak minulý měsíc neprodal jediné komerční letadlo a už druhý měsíc nedostal žádnou novou zakázku.[/quote]

Už v březnu firmě objednavatelé zrušili zakázky na 150 strojů 737 MAX. Boeing doplácí na pokles zájmu zájmu o letecké cestování způsobený koronavirovou krizí, který vymazal poptávku po nových strojích ze strany aerolinek. Společnost dnes uvedla, že si není jistá osudem dalších objednávek na 101 strojů. Aktuálně eviduje po letech objednávky na méně než 5000 letadel různých typů.

„Úroveň přepravy se nevrátí ke 100 procentům. Nebude to ani 25 procent. Možná koncem roku se přiblížíme 50 procentům, čemuž se letecké společnosti budou muset přizpůsobit,“ řekl Dave Calhoun televizi NBC podle krátké ukázky z interview, ze které citovaly agentury AFP a Reuters. Celý rozhovor má televize odvysílat dnes.

Calhoun označil za „velice pravděpodobné“, že některé z velkých amerických aerolinek budou nuceny ukončit činnost v důsledku tvrdých dopadů pandemie na leteckou dopravu.

„Hovořil o všeobecné nejistotě v odvětví, a ne o nějaké konkrétní letecké společnosti,“ zareagoval na Calhounovo vyjádření podle Reuters mluvčí Boeingu Gordon Johndroe.

Odvětví dostaly na kolena zákazy cestovat do zahraničí a další omezení, přijaté mnoha státy ve snaze omezit šíření nákazy. Sám Boeing, obří výrobce letadel, je také ve velkých potížích, připomněla AFP. Dodala, že Calhoun, dlouholetý člen představenstva, se ocitl v čele firmy počátkem roku v důsledku vážné krize, způsobené zákazem letů nejprodávanějšího typu boeingu po dvou leteckých katastrofách v loňském a předloňském roce s celkem 346 oběťmi na životech.

 

Zdroj : ČTK