DPP

[quote]Kandidát německé sociální demokracie na kancléře Martin Schulz chce zrušit dálniční mýtné pro osobní auta, pokud vyhraje zářijové parlamentní volby. Schulz to řekl časopisu Motorwelt. Dálniční poplatky pro osobní auta schválil německý parlament teprve letos v březnu, vybírat by se měly od roku 2019.[/quote]

„Vlastně nikdo – kromě CSU (Křesťanskosociální unie) – nechce toto mýtné,“ je přesvědčen Schulz.

Jednou z podmínek pro zavedení mýtného, s nímž souhlasili i sociální demokraté, bylo podle něj to, že se projekt vyplatí. On to tak ale teď nevidí.

O tom, že projekt může být ztrátový, jsou přesvědčeni i někteří němečtí odborníci. Příčinou pochybností je fakt, že dálniční poplatky budou fakticky platit jen zahraniční řidiči. Řidiči aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Pro zrušení mýtného pro osobní auta jsou také Zelení, dlouhodobě ho kritizuje i strana Levice nebo automotoklub ADAC. Za projekt se naopak postavila kancléřka Angela Merkelová. Vzhledem k tomu, že má podle průzkumů velké šance po volbách ve funkci zůstat, nezdá se zatím zrušení mýtného pravděpodobné.

Zdroj: ČTK