DPP

[quote]Před 120 lety, 25. srpna 1897, byl slavnostně zahájen tramvajový provoz v Liberci. Město pod Ještědem se stalo teprve třetím v Česku, které se mohly pochlubit tramvajovou dopravou. Elektrické tramvaje měly v té době jen v Praze a v Teplicích. První tramvaj v Liberci vyjela na metrovém rozchodu kolejí mezi železničním nádražím a Lidovými sady u zoologické zahrady. V současnosti již v Liberci přecházejí na standardní rozchod, v provozu jsou celkem čtyři pravidelné denní linky.[/quote]

Historie tramvajové dopravy v Liberci se začala psát v roce 1895. Tehdy byla založena Společnost liberecké pouliční dráhy, která obdržela předběžnou koncesi pro stavbu tratě úzkorozchodné pouliční dráhy od nádraží do Lidových sadů. Stavba trati začala 17. května 1897 a již o tři měsíce později vyjela první tramvaj. Zajímavým milníkem tramvajové dopravy v Liberci bylo propojení tramvajových tratí se sousedním Jabloncem v roce 1955. V Jablonci začaly tramvaje jezdit o tři roky později než v Liberci.

První tramvajová linka na světě byla zřízena v New Yorku v roce 1832, tažená byla ale ještě koňmi. Provoz na první elektrifikované tramvajové trati na světě byl zahájen 16. května 1881 v Berlíně-Lichterfelde. První elektrickou dráhu v českých zemích postavil vynálezce František Křižík pro Jubilejní zemskou výstavu v Praze v roce 1891. Vedla z Letné do Stromovky, ale po skončení výstavy pro malý zájem postupně zanikla. Provoz první pravidelné městské elektrické dráhy v Čechách byl zahájen v roce 1895 v Teplicích, druhá byla v březnu 1896 linka z pražské Libně do Vysočan, v roce 1897 je následoval Liberec a dva roky nato Olomouc a Plzeň.

Zdroj: ČTK