Invoitix

Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica chce co nejdříve seznámit budoucího ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) se situací kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Až poté podle něho nový ministr rozhodne o dalším postupu. Šéf fondu to dnes řekl ČTK. Stejně chce postupovat i první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Hořelicu i Čočka v pondělí vyzval k odstoupení premiér Adndrej Babiš (ANO). Podle něj byla zakázka špatně zorganizována a měla by být zrušena. Kvůli zakázce už Babiš odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO).

Zakázku na dodávku a provoz IT systému k elektronickým dálničním známkám, který bude zahrnovat mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, dostala společnost Asseco Central Europe za 401 milionů korun bez DPH. Kritikům se však nelíbí cena zakázky a také způsob jejího zadání. SFDI pro ni nevyhlásilo otevřenou soutěž, ale kvůli požadavkům zpravodajských a bezpečnostních služeb byla vedena v utajovaném režimu. Hořelica řekl, že fond oslovil pět vytipovaných firem, které splňovaly podmínky, a vybral nabídku s nejnižší cenou.

„V tuto chvíli je pro mě zásadní seznámit nového pana ministra se stavem projektu, ten potom rozhodne o dalším postupu,“ uvedl dnes Hořelica. Šéf fondu ovšem v minulých dnech deklaroval, že za zakázkou stojí a že její organizace byla v pořádku. S Havlíčkem chce nejdříve situaci projednat i Čoček.

Činnost SFDI kritizuje i opozice. Například podle pirátského poslance Ondřeje Profanta zástupci fondu vědomě pochybili při vypsání zakázky, což vedlo k jejímu výraznému prodražení. Profant proto dnes při jednání Sněmovny navrhl zařadit do jednání odvolání dozorčí rady SFDI. Jeho návrh však nebyl přijat.

Dozorčí rada SFDI složená ze zástupců ANO, ODS, ČSSD, KSČM a SPD loni na svém březnovém zasedání vzala na vědomí informaci o přípravě zavedení elektronické dálniční známky, poukázal dnes na twitteru projekt Hlídač státu, který kontroluje státní zakázky a smlouvy. Dostala ale podle svého místopředsedy Zbyňka Stanjury (ODS) jen obecné informace. „V březnu jsme k tomu dostali poměrně stručný materiál o budoucím postupu prací. Jediná zmínka o e-shopu byla, že se připraví otevřené výběrové řízení, a to v období ledna až května,“ řekl Stanjura serveru Novinky.cz.

Zakázka se nelíbí ani Babišovi, v pondělí kvůli ní odvolal ministra dopravy Kremlíka. Podle premiéra Kremlík manažersky přípravu známek nezvládl. Novým ministrem dopravy se stane vicepremiér Havlíček, který resort povede společně s ministerstvem průmyslu a obchodu. Kremlík by podle Babiše mohl na ministerstvu pokračovat a věnovat se některým projektům. Odvolaný ministr to zatím nekomentoval.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP