[quote]Pokud se šéf německé sociální demokracie Martin Schulz stane kancléřem, nezavede poplatky pro osobní auta na německých dálnicích. Řekl to dnes v předvolební televizní debatě se šéfkou německé vlády Angelou Merkelovou. Ta je nadále pro zavedení mýtného. Dálniční poplatky pro osobní auta schválil německý parlament teprve letos v březnu, vybírat by se měly od roku 2019.[/quote]

Sociální demokracie, která vládne v koalici s konzervativní unií CDU/CSU, přitom pro zavedení poplatků hlasovala. Schulz je ale nyní přesvědčen o tom, že se projekt nemusí vůbec vyplatit. Merkelová trvá na tom, aby se dodržovaly uzavřené dohody.

O tom, že mýtné může být ztrátové, jsou přesvědčeni i někteří němečtí odborníci. Příčinou pochybností je fakt, že dálniční poplatky budou fakticky platit jen zahraniční řidiči. Řidiči aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Pro zrušení mýtného pro osobní auta jsou také opoziční strany Zelení a Levice nebo automotoklub ADAC.

Vzhledem k tomu, že má podle dosavadních průzkumů Merkelová velké šance po volbách ve funkci zůstat, nezdá se zatím zrušení mýtného pravděpodobné. Parlamentní volby se v Německu uskuteční 24. září.

Zdroj: ČTK