Invoitix

Společnost Škoda Auto pomůže s rozvojem zkapalněného zemního plynu LNG v tuzemské nákladní silniční dopravě. Firma uzavřela memorandum o spolupráci s Českým plynárenským svazem (ČPS), uvedl dnes v tiskové zprávě svaz. Automobilka bude podle něj k využívání tohoto paliva dopravce aktivně motivovat a do jeho využívání bude zapojovat své subdodavatele. Svaz pak mimo jiné podpoří výstavbu nových stanic LNG v blízkosti závodů podniku a na dopravních tazích, které společnost využívá pro svou logistiku nebo vyškolí řidiče.

„Jde nám o vytvoření nabídky nízkoemisní alternativy dopravních služeb, které běžně poptáváme. V rámci naší logistiky na ně postupně přejdeme a ve výběrových řízeních budeme upřednostňovat v souladu se zásadami ochrany hospodářské soutěže dopravce, kteří zavedou a budou využívat LNG. V tomto roce je motivujeme například tím, že mohou získat déletrvající smlouvy nebo rychlejší odbavení v závodě,“ řekl dnes vedoucí logistiky značky Škoda Auto David Strnad.

ČPS dnes uvedl, že dopravci aktuálně nejsou k nákupu nákladních vozidel na LNG nijak motivováni. Cena jejich pořízení je podle něj přitom až o 30 procent vyšší proti vozidlům na klasická paliva, chybí plnicí infrastruktura. Svaz už dříve sdělil, že investiční plány pro rozvoj plynové mobility mohou firmy opřít o garance státní podpory deklarované například v Národním akčním plánu Čistá mobilita. Městům a obcím pak svaz doporučuje využívat dotace ministerstva pro místní rozvoj v rámci programu IROP (Integrovaného regionálního operačního programu).

Na začátku letošního září svaz vyzval komerční a veřejný sektor k intenzivnějšímu využívání vozidel na stlačený (CNG) a zkapalněný (LNG) zemní plyn. Výzvu podpořily také Svaz měst a obcí ČR, Svaz dovozců automobilů (SDA) nebo sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

Podle dat SDA je v Česku registrováno zhruba 8,2 milionu vozidel všech kategorií. Podle webu cng4you.cz, který tuzemský trh s CNG a LNG sleduje, je v současnosti v ČR 26.914 vozidel na CNG a 21 vozidel na LNG. Podíl vozidel s těmito pohony tak činí zhruba tři desetiny procenta.

Výhodnost CNG a LNG proti tradičním pohonným hmotám podporuje mimo jiné spotřební daň. Od letošního roku činí spotřební daň na metr krychlový obou plynů jako automobilového paliva 2,80 Kč proti 12,84 Kč z litru benzinu a 10,95 Kč z litru nafty.

Plynaři kritizují aktuální poslanecký návrh, který počítá se snížením spotřební daně na naftu o korunu. Jeho schválení by podle svazu vedlo ke znevýhodnění ekologických paliv a k zakonzervování současného stavu, kdy se emise škodlivin z dopravy nejvíce podílejí na znečišťování ovzduší.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP