Invoitix

Objem zboží přepravovaného po moři v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne o 4,1 procenta. Zaznamená tak první pokles od roku 2009. Předpověděla to dnes Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Globální námořní obchod, který narušila pandemie způsobená šířením nového koronaviru, by se ale měl v příštím roce zotavit.

Pandemie a opatření k jejímu potlačení přepravu zboží výrazně omezila. Zpráva upozorňuje, že nové vlny pandemie, které dál narušují dodavatelské řetězce a ekonomiky, mohou způsobit ještě hlubší pokles.

Na příští rok už ale zpráva počítá s růstem objemu přepravy o 4,8 procenta. Odhad nicméně vychází z toho, že se zotaví i globální ekonomický růst.

UNCTAD ve zprávě také upozorňuje, že je potřeba, aby se odvětví námořní dopravy připravilo na změny. Očekává zrychlení regionalizace obchodu a přehodnocení zavedených modelů. Důležitější se mají stát investice do skladovacích prostor, aby byly zajištěny dostatečné zásoby.

Růst objemu přepravy nákladů už loni výrazně zpomalil, činil pouze 0,5 procenta. Loni se podle údajů UNCTAD po moři přepravilo asi 11 miliard tun zboží. K loňskému slabému růstu přispělo několik faktorů, například obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, nejistota kolem brexitu, obchodní spor mezi Japonskem a Koreou a obecný přesun k ochranářství.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP