[quote]Plzeňská Škoda Electric dodá do Brna deset moderních trolejbusů. Půjde o „krátké“ 12metrové vozy typu Škoda 26Tr za téměř 130 milionů Kč. Brno získá vozy během příštího roku, řekl ČTK mluvčí mateřské Škody Transportation Michal Tobrman.[/quote]

,,Budou mít pomocný bateriový pohon a lze je tak využívat i v místech, kde není trolejové vedení. Vozidla budou vybavena klimatizací v prostoru pro cestující i v kabině řidiče,“ řekl obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.

Trolejbusy mají takzvané poloautomatické sběrače. Ve chvíli, kdy přechází z napájení z troleje na bateriový pohon, řidič stisknutím tlačítka na palubní desce stáhne sběrače, aniž musí přerušovat jízdu, vystupovat z vozu a sběrače stahovat ručně.

,,Takovéto řešení se v posledních letech stalo velmi oblíbeným po celé Evropě, trakční baterie nahrazují dříve používané dieselové agregáty,“ dodal Kapr.

Zakázka naváže na zatím poslední dodávku z roku 2015, kdy Škoda Electric předala Brnu 30 trolejbusů.

,,Nové vozy budou první s pomocným pohonem, které se v Brně objeví,“ uvedl Kapr.

Brno je v ČR lídrem v trolejbusové dopravě. Má nejpočetnější vozový park, který čítá zhruba 150 trolejbusů. Škoda Electric dodávala trolejbusy do Brna již v letech 2007 až 2009, kdy šlo o jiné nízkopodlažní kloubové trolejbusy typu Škoda 25 Tr. Loni zakončil Škoda Transportation dodávku dvaceti nových tramvají Elektra.

Škodovka nedávno rovněž uzavřela kontrakt na 15 trolejbusů pro Chomutov a Jirkov. Další zakázku získala v Ostravě, kam dodá 12 vozů za více než 160 milionů korun. Kromě Brna, Ostravy a Chomutova jezdí trolejbusy i v dalších deseti městech ČR včetně Plzně, Zlína nebo Hradce Králové.

Škoda Electric je největším evropským výrobcem trolejbusů; vyrobila jich už více než 14.000. Jezdí ve 30 zemích v Evropě, Asii a v Severní Americe. Podnik ročně utrží mezi pěti až šesti miliardami Kč. Kromě různých typů trolejbusů a elektrobusů vyrábí pohony pro elektrická vozidla, trakční motory a hybridní a vodíkové autobusy.

Zdroj: ČTK