Skupina Škoda Group (dříve Škoda Transportation) získala zakázku na opravu 80 tramvají pro švédského dopravce Västtrafik AB dohromady za 1,95 miliardy korun. Tramvaje nyní jezdí v Göteborgu. Opravovat se budou postupně od letošního roku až do roku 2027 v Ostravě. ČTK to dnes řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.

„Úspěch ve Švédsku potvrzuje naši schopnost uspět i na těch nejnáročnějších trzích, ke kterým Skandinávie jistě patří. Věřím, že obnovené tramvaje, které do Göteborgu dodáme, budou sloužit ke spokojenosti cestujících i provozovatele,“ uvedl předseda představenstva a ředitel společnosti Škoda Ekova Miroslav Mareš. Ostravský podnik v posledních letech rozšiřuje své kompetence a vyrábí i nové tramvaje.

Opravy 80 tramvají typového označení M31 zahrnou širokou škálu úprav, například nový dveřní systém, nájezdovou rampu u jednoho z článků, nový brzdový systém nebo klimatizační jednotku pro kabinu řidiče. „Dalšími úkoly bude lakování vozů, opravy laminátů, údržba podvozků, renovace elektrického systému, výměny podlah, úpravy interiérů i kabin pro řidiče, doplnění nového osvětlení nebo revize topného systému,“ uvedl Švehla.

Aktuální kontrakt navazuje na dřívější zakázku, kdy ostravský podnik, který se tehdy ještě jmenoval Ekova Electric, v letech 2011 až 2017 pro provozovatele tramvají v Göteborgu opravoval 79 vozů stejného typu. „Tehdy šlo především o revize článků tramvají a výměnu elektrovýzbroje. Mezi lety 2017 a 2021 pak opravoval podnik mechanické části u 65 kusů tramvají typu M32,“ uvedl Švehla. Do skupiny Škoda Group patří Ekova od loňska.

Škoda Group s více než 6000 zaměstnanci je součástí skupiny PPF. Patří mezi přední evropské výrobce vozů pro hromadnou dopravu, produkuje jednopodlažní i dvoupodlažní vlaky, tramvaje, metro, trolejbusy či elektrobusy. V ČR má několik výrobních areálů a jeden ve Finsku. V Ostravě má skupina mimo jiné také významný podnik Škoda Vagonka zaměřený především na vývoj a výrobu elektrických vlaků.

Zdroj  :ČTK