Plzeňská strojírenská firma Škoda Group dodá devět lůžkových vozů a osm nákladních vagonů pro přepravu automobilů za 1,2 miliardy korun finské státní železniční společnost VR Group. Zakázku realizuje finský výrobní závod skupiny v Otanmäki. Do provozu budou vozy a vagony uvedeny do konce roku 2025. Smlouva zahrnuje opci na nákup dalších 30 lůžkových vozů a 30 nákladních vozů pro osobní automobily.

Všechny kabiny lůžkových vozů jsou vybaveny toaletou, některé z nich mají vlastní sprchu. Rodiny s dětmi mohou využít rodinné kabiny, do kterých lze umístit dětskou postýlku. Obliba nočního cestování vlakem v posledních letech výrazně vzrostla, uvedla generální ředitelka VR Group Elisa Markulaová.

Nové vozy doplní stávající noční vlaky skupiny VR a umožní tak uspokojit rostoucí poptávku. Spací vozy budou uvedeny do provozu na stávajících nočních linkách z Helsinek, Turku a Tampere do Oulu, Rovaniemi, Kemijärvi a Kolari. Lůžkové vozy budou doplněny nákladními vozy pro osobní automobily, což umožní cestujícím současně přepravovat své vozidlo.

Smlouva zahrnuje také opci na nákup dalších 30 lůžkových vozů a 30 nákladních vozů pro osobní automobily. Prostřednictvím opce bude možné v budoucnu zvýšit frekvenci spojů a rozšířit trasy. Opce navíc umožní výměnu starých vozů, protože jejich životnost se blíží ke konci.

Škoda Group, dříve Škoda Transportation, s více než 6500 zaměstnanci vyrábí tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlaky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy. Jejím většinovým vlastníkem je skupina PPF.

Zdroj  :ČTK