Skupina Škoda Group získala zakázku za 750 milionů korun na generální opravu a částečnou modernizaci 43 železničních vozů pro kontrolu a údržbu trakčního vedení řady MVTV2 pro Správu železnic (SŽ). Kontrakt začne v létě ve výrobním závodě skupiny v Šumperku. První dva prototypy mají být hotovy do konce roku 2025. Dokončení celého projektu je naplánováno na polovinu roku 2029. ČTK to sdělil Aleš Měrka ze společnosti Škoda Group.

Každé drážní vozidlo technici v Šumperku rozeberou, všechny díly důkladně zkontrolují a podle potřeby opraví nebo vymění. Po opětovném sestavení získají vozidla nový nátěr. Kromě oprav čeká vozidla používaná pro kontrolu a údržbu trakčního vedení i částečná modernizace. Budou mít například novou převodovku. Systém palubního napětí technici převedou ze 48 V na 24 V, což je hodnota nyní používaná v železničních vozidlech.

„Očekáváme, že modernizovaná vozidla přinesou významná zlepšení při údržbě infrastruktury a usnadní práci našim technikům v terénu,“ uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Oprava prvních dvou prototypů potrvá 18 měsíců. U sériové výroby vedení Škoda Group počítá s tím, že oprava každého vozidla zabere přibližně šest měsíců. Na projektu se bude podílet 30 až 40 odborníků. „V Šumperku máme mnohaletou tradici v oblasti oprav a modernizace kolejových vozidel, a to včetně těchto speciálních typů. Naše předchozí zkušenosti chceme využít tak, abychom splnili očekávání zákazníka a prodloužili životnost vozidel na další léta. Hlavním cílem projektu je technické sjednocení této řady vozidel, což povede zejména ke zlepšení obsluhy, spolehlivosti a údržby,“ řekl Měrka.

Škoda Group zaměstnává přes 8000 lidí v několika výrobních závodech v ČR a ve Finsku. Obchodní jednotky má také v Německu, Itálii, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Ukrajině. Vyrábí hlavně tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy a řídicí a pohonné jednotky pro dopravní systémy. ČR a Slovensko tvoří 35 až 40 procent tržeb skupiny. Loni skupina Škoda Group zvýšila tržby meziročně o 81 procent na 1,382 miliardy eur, což je v přepočtu podle kurzu centrální banky zhruba 34,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

DPP