Automobilka Škoda Auto v příštím roce představí malé městské elektrické SUV pod názvem Epiq s cenou kolem 25.000 eur, tedy v přepočtu za zhruba 600.000 Kč. Vůz o délce 4,1 metru má mít dojezd přes 400 km. Malý crossover, jehož designovou studii firma zveřejnila, bude stát asi polovinu ceny současného jediného elektromobilu Škody Enyaq. Škoda Auto studii představila na dnešní on-line tiskové konferenci. Letos na podzim pak automobilka představí model Elroq, který bude prvním ze šesti chystaných elektrických modelů, jež chce automobilka uvést v nejbližších letech.

Podle předsedy představenstva společnosti Klause Zellmera připravovaná Škoda Epiq nabídne výjimečnou hodnotu a prostorný interiér v kompaktní karoserii. „Nasloucháme našim zákazníkům, a proto rozšiřujeme portfolio čistě elektrických vozů do segmentu malých automobilů. Studie modelu Škoda Epiq přináší moderní design spojený s velkým dojezdem a uživatelsky přívětivými technologiemi. Klíčovým aspektem přitom zůstává cenová dostupnost,“ uvedl Zellmer.

Automobilka Škoda Auto v příštím roce představí malé městské elektrické SUV pod názvem Epiq s cenou kolem 25.000 eur, tedy v přepočtu za zhruba 600.000 Kč. Vizualizace.Epiq nabídne prostor pro pět osob a zavazadlový prostor o objemu až 490 litrů. Designová studie má výrazně tvarovanou kapotu s nápisem Škoda. Leskle černá maska Tech-Deck Face představuje nové pojetí přídě vozů Škoda a zároveň ukrývá elektrická zařízení, jako jsou radar a přední kamera. Po stranách masky se nachází LED moduly ve tvaru písmene T s dvojí funkcí denního svícení a směrových světel. Přední světlomety jsou umístěné v nižší, sekundární poloze.

Na dvouramenném volantu se objevuje nový nápis Škoda, stejně jako fyzická tlačítka a otočné ovladače usnadňující ovládání základních funkcí za jízdy. Uživatelský zážitek podle firmy také rozšiřuje mobilní digitální klíč, jenž umožňuje nastavení prostřednictvím chytrého mobilního telefonu. Škoda Epiq také podporuje obousměrné nabíjení, což z vozu učiní pojízdné elektrické úložiště, které může energii poskytovat domácím a jiným spotřebičům.

Podle automobilového experta EY Petra Knapa Epiq zapadá do celkové koncepce nabídky elektrických vozů Škoda a jeho koncept je sladěný v rámci celé skupiny Volkswagen. „Pro další rozvoj elektromobility ve firmách je tento vůz klíčový pro ucelenější nabídku vozů nižší úrovně než Enyaq. Těžko se teď odhaduje budoucí poptávka a konkurenční nabídky. To zásadně záleží na tom, jaká opatření budou přijata ve vztahu k dováženým čínským vozům. Cenově a výkonově může být i napřesrok takový vůz zajímavý pro celou řadu zákaznických segmentů,“ řekl ČTK Knap. Nejlevnější elektromobil Dacia Spring se nyní s cenou pohybuje okolo půl milionu korun.

Malý městský crossover bude vyráběný v továrně Seatu ve španělské Pamploně jakožto společný projekt vývoje a výroby značek Škoda, Cupra a Volkswagen, které tvoří skupinu objemových značek Core koncernu Volkswagen. Škoda Auto již dříve oznámila, že investuje do své transformace v oblasti elektromobility v nadcházejících letech 5,6 miliardy eur (v přepočtu zhruba 141 miliard korun).

Škoda se chce vrátit k výrobě a prodeji jednoho milionu vozů ročně

Škoda Auto chce ve střednědobém horizontu prodávat a vyrábět jeden milion vozů ročně. Loni to bylo 866.800 prodaných vozů, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Novinářům to řekl předseda představenstva Klaus Zellmer. Přes milion vozů automobilka vyrobila naposled v roce 2020.

„Letos chceme překonat rok 2023. Náš střednědobý cíl je jeden milion vyrobených a prodaných vozů, ale je otázka jestli to bude již letos,“ uvedl Zellmer. Výsledky prvního čtvrtletí jsou ale podle něj optimistické.

Automobilka loni zvýšila tržby o 26,2 procenta na 26,5 miliardy eur, zhruba 668 miliard korun, což je rekord. Rentabilita tržeb se zvýšila ze tří na 6,7 procenta. Provozní zisk pak stoupl o 182 procent na 1,77 miliardy eur (44,8 miliardy Kč). Na hospodaření mělo vliv zvyšování nákladů kvůli růstu cen surovin a dílů, složitá geopolitická situace i obecné zpomalení zájmu o elektromobily. Pozitivní vliv naopak mělo zvýšení dostupnosti vozů pro zákazníky i vhodná skladba nabízených modelů.

„Zvolená strategie se ukázala jako velmi efektivní a pestrá modelová nabídka, která obsahuje to nejlepší v kategorii vozů se spalovacími motory i v elektromobilech, nadále oslovuje naše zákazníky,“ uvedl Zellmer. Škoda bude podle něj vyrábět spalovací motory, dokud to bude možné, tedy maximálně do roku 2035, a zákazníci je budou chtít. Budoucnost Škody je ale podle něj elektrická.

Investice do výzkumu a vývoje a kapitálové investice loni klesly o 4,8 procenta na 1,913 miliardy eur, tedy 48 miliard korun. Tvořily tak sedm procent tržeb. Mimo jiné směřovaly do přípravy druhé generace SUV Kodiaq, modernizace výrobní linky Kvasiny a velká část šla na vývoj elektrického vozu Elroq, chystaného velkého elektromobilu Space a malého elektromobilu. Firma také investovala do logistického centra v indické Púně.

Nejprodávanějším modelem loni zůstala s nárůstem o 36 procent na 191.900 vozů Octavia, následují Kamiq a Kodiaq se 116.500, respektive 105.900 vozy. Největší nárůst zaznamenal elektrický Enyaq s růstem o 52,1 procenta na 81.700 aut a Scala se zvýšením odbytu o 49,8 procenta na 59.200 aut.

Největším trhem bylo loni Německo, kam automobilka dodala 157.800 vozů, což je o 23.600 víc než v roce 2022. Vedle Německa se prodeje nejvíce zvýšily ve Velké Británii, a to o 41,8 procenta na 70.300 vozů. Na český trh dodala Škoda Auto 87.800 vozů, je to nárůst o 23,4 procenta.

Loni Škoda Auto zahájila působení na rozvíjejícím se vietnamském trhu a převzala strategickou odpovědnost v širším regionu ASEAN i za další koncernové značky skupiny Volkswagen. Vietnam zároveň bude sloužit jako brána do dalších zemí v této oblasti. Kromě toho Škoda Auto oznámila návrat do Kazachstánu, kde nabídne modely Octavia, Kamiq, Karoq a Kodiaq, montované lokálně ve městě Kostanaj.

Automobilka v příštích letech vynaloží 5,6 miliardy eur v souvislosti s elektromobilitou. Koncem letošního roku spustí kampaň zahrnující uvedení šesti nových elektrických modelů v nejbližších letech, a to světovou premiérou vozu Škoda Elroq. Vedle toho Škoda dnes odhalila studii dalšího elektromobilu. Malé městské SUV Škoda Epiq s plánovaným představením v roce 2025 a s cenou kolem 25.000 eur otevře strategicky důležitý segment malých elektrických SUV.

Zdroj: ČTK