[quote]Investiční skupina RSBC finančníka Roberta Schönfelda získala 50procentní podíl ve společnosti Umbrella Invest Group, která po Evropě provozuje pod značkou FlixBus mezinárodní autobusovou dopravu. Vzniká tak společnost Umbrella Mobility. Transakce oceňuje hodnotu společnosti ve stovkách milionů korun. RSBC o tom informovala ČTK.[/quote]

Sama německá firma FlixBus žádné autobusy nevlastní ani neprovozuje. Zajišťuje marketing, prodej lístků a cenovou politiku.

Umbrella Mobility provozuje pro FlixBus mezinárodní linky po celé Evropě, kde má přibližně stovku autobusů a více než 300 řidičů. Po autobusových centrálách v ČR a v Německu otevřela loni v Kodani novou centrálu i pro Skandinávii. Pro letošní rok počítá s novou linkou spojující Prahu s Barcelonou a s novou pobočkou v Paříži. Firma také investuje do městské a příměstské dopravy, v rámci níž plánuje letos spustit desítky nových spojů v Hamburku a Berlíně.

„Naším společným cílem je nyní vybudovat jednoho z regionálních lídrů v oblasti dopravních služeb,“ uvedl předseda představenstva a jeden z akcionářů RSBC Miloslav Vyhnal. Česká investiční skupina přináší do Umbrella Mobility vedle finančně silného partnerství know-how ve strategickém managementu a řízení velkých strukturovaných firem, dodal.

Generálním ředitelem Umbrella Mobility zůstává dosavadní jediný vlastník společnosti Pavel Steiner. „RSBC jsme z potenciálních partnerů, kteří o vstup do naší skupiny projevovali zájem, vybrali zejména díky jejímu dobrému a prověřenému jménu, zkušenostem s manažerským řízením i férovému přístupu k portfoliovým společnostem,“ dodal.

Skupina RSBC vznikla v roce 1998 jako správce restituovaného majetku rodiny Schönfeldů. Dlouhodobě se orientuje na investice do průmyslu, zemědělství, komerčních a rezidenčních nemovitostí a nových technologií. Součástí jejího portfolia je například slovinská zbrojovka Arex, vinařství Zlati Grič, strojírenská firma Bauer Technics nebo londýnský startup Proversity.

FlixBus je německá značka provozující meziměstskou autobusovou dopravu po celé Evropě a v USA. Společnost zahájila svou činnost v roce 2013 po deregulaci německého trhu. Založili ji v Mnichově tři podnikatelé.

Od roku 2015 se začal FlixBus prosazovat mezinárodně. Má sítě autobusů ve Francii, Itálii, Rakousku, Nizozemsku a Chorvatsku a také linkový provoz překračující hranice až do Skandinávie, Španělska, Anglie nebo střední a východní Evropy. Nyní působí ve 29 zemích, letos vedle autobusů spustil v Německu pod názvem Flixtrain železniční dopravu.

Zdroj : ČTK