Slovenská Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podepsala smlouvu o smlouvě budoucím s dalším mezinárodním poskytovatelem EETS – s českým Eurowagem. Slovensko tak má už tři mezinárodní poskytovatele EETS, kteří budou moci mýto i na slovenském území. Kompletní dokumentaci potřebnou na akreditaci poskytovatele EETS na slovenský mýtný trh kromě Eurowagu odevzdali už také německý Toll4Europe a italský Telepass. Kromě první trojice už projevili zájem i další velcí hráči na evropském mýtném trhu, například německý TollTickets a francouzský TotalEnergies.

Pro poskytovatele, s kterými už NDS podepsala smlouvu o smlouvě budoucí, bude vše pokračovat podle harmonogramu akreditace. Dalším krokem pro ně bude testování jejich palubních jednotek. Bude se zjišťovat, zda jsou jejich jednotky OBE kompatibilní se slovenským rozhraním.

První tři mezinárodní poskytovatelé EETS tak už mají blízko k tomu, aby se stali plnohodnotnými subjekty mýtného trhu na Slovensku. Hned, jak se jejich implementace zúřaduje v plné míře, tak dopravci, kteří od těchto mezinárodních poskytovatelů EETS mají palubní jednotku na platbu mýta v jiných zemích, budou moci tuto jednotku využívat už také na cestě napříč Slovenskem.

Slovensko se zapojí do systému Evropské služby elektronického výběru mýta (EETS) naplno v průběhu tohoto roku. Poskytovatelé EETS budou vybírat mýtné pro stát vedle národního poskytovatele, ale za podstatně výhodnějších podmínek, než tomu bylo dosud. Jedním z nejdůležitějších faktorů je, že jejich provize bude nižší. Druhým přínosem EETS bude zvýšení konkurence na slovenském trhu s mýtným. Vzhledem k tomu, že mýtné bude vybírat několik poskytovatelů EETS, přinese to na trh konkurenci, která bude tyto poskytovatele přirozeně tlačit ke zlepšování jejich služeb.

Z národního a celoevropského hlediska je však největší výhodou EETS jeho „bezhraničnost“. Palubní jednotky poskytovatelů EETS totiž fungují v několika evropských zemích, což dopravcům výrazně snižuje potíže s výměnou těchto jednotek na hranicích.
Foto: Národná diaľničná spoločnosť
DPP