[quote]Slovenský národní dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dnes podepsal smlouvu o nákupu devíti nových elektrických vlakových jednotek za 76,28 milionu eur (1,94 miliardy Kč) s konsorciem firem Škoda Transportation a ŽOS Trnava. ČTK o tom dnes informovala ZSSK. Součástí smlouvy je také opce na dalších 11 souprav. Konsorcium uspělo ve veřejné soutěži a ZSSK už v srpnu oznámila, že s ním uzavře smlouvu.[/quote]

Prvních devět čtyřvozových jednotek Panter z nejnovějšího kontraktu nasadí ZSSK na východě země, dodány by měly být do konce roku 2023. Pokud slovenský dopravce využije také opci, celková hodnota zakázky dosáhne téměř 170 milionů eur (4,3 miliardy Kč), a ZSSK bude mít dohromady 45 zmíněných vlaků.

„Slovensko je pro nás dlouhodobě klíčový obchodní partner. Cestující už dobře znají naše jednotky, kterých zde jezdí hned několik typů,“ uvedl podle tiskové zprávy ZSSK předseda představenstva Škoda Transportation Petr Brzezina. Firma je ve střední a východní Evropě největší skupinou v dopravním strojírenství.

Každá z dodaných vlakových jednotek o délce 106 metrů bude mít 343 sedadel, vybaveny jsou také klimatizací, kamerovým a informačním systémem. Podobně jako u předchozí zakázky na 25 elektrických jednotek pro ZSSK i tentokrát bude na dodávkách spolupracovat slovenská firma ŽOS Trnava. Podle ZSSK se podílí hlavně na spájení vagonů, oživování systému jednotek či na zkouškách.

 

Zdroj : ČTK