Slovenský národní vlakový dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) koupí čtyři elektrické vlakové jednotky od firmy Stadler. V tendru naopak neuspěla plzeňská Škoda Transportation, která v posledních letech patří k hlavním dodavatelům vlaků na Slovensko. ZSSK předpokládá, že smlouvu se zmíněným vítězem soutěže podepíše v prosinci, uvedl na dotaz ČTK mluvčí dopravce Tomáš Kováč. Kontrolu tendru už ukončil slovenský úřad, který dohlíží na veřejné zakázky.

Společnost Stadler Polska ze švýcarské skupiny Stadler vyhrála tendr na dodávku vlakových jednotek pro regionální dopravou s cenou 76,95 milionu eur (1,96 miliardy korun), což zhruba byla odhadovaná hodnota zakázky. Cena měla největší váhu v hodnotících kritériích, jejichž součástí byly i provozně-technické parametry a náklady na provoz a údržbu.

U skupiny Stadler si ZSSK už dříve objednala vlakové jednotky a multifunkční lokomotivu pro tratě ve Vysokých Tatrách.

V září ZSSK podepsala s konsorciem firem Škoda Transportation a slovenské ŽOS Trnava smlouvu o nákupu devíti nových elektrických vlakových jednotek Panter za 76,28 milionu eur (1,95 miliardy Kč) . Součástí smlouvy je také opce na dalších 11 souprav. Před třemi lety zase obě firmy získaly od ZSSK zakázku v hodnotě 160 milionů eur (čtyři miliardy Kč) na dodávku 25 elektrických jednotek. Nákup nových vlaků pro regionální dopravu ZSSK financuje i z peněz z evropských fondů.

 

Zdroj : ČTK