Španělská vláda investuje 2,4 miliardy eur (skoro 60 miliard Kč) do expanze mezinárodního letiště v Madridu. Cílem vlády je zvýšit kapacitu letiště, které se oficiálně nazývá Mezinárodní letiště Adolfa Suáreze, Madrid – Barajas, a učinit z něj největší a nejrychleji rostoucí letiště v Evropě. Podle plánu vlády by do roku 2031 mělo být letiště schopné odbavit ročně 90 milionů cestujících. Uvedl to dnes španělský premiér Pedro Sánchez.

Madridské letiště se loni stalo největším ve Španělsku, odbavilo přes 60 milionů cestujících. Překonalo tak barcelonské letiště El Prat, které odbavilo téměř 50 milionů cestujících, a letiště v hlavním městě ostrova Mallorca, kterým prošlo 31 milionů cestujících, uvedl server Olive Press.

„Je to největší investice do letištní infrastruktury, která nás v tomto desetiletí čeká,“ uvedl Sánchez. Letiště se podle něj stane důležitým uzlem pro spoje s Latinskou Amerikou. Země má také ambice posílit spoje s Asií. Projekt označil za ambiciózní, který odráží to, že Španělsko je světovou velmocí v cestovním ruchu.

Letiště Barajas se v současnosti podílí na hrubém domácím produktu (HDP) Madridského společenství téměř deseti procenty, po expanzi by se tento podíl měl zvýšit. Madridské společenství je provincie v centrálním Španělsku, jejímž hlavním centrem je Madrid.

Zdroj: ČTK