DPP

Do Španělska dorazil vlak s 600 tunami ukrajinského obilí. Jde o první akci tohoto druhu, jejímž cílem bylo vyzkoušet pozemní přepravu obilí z Ukrajiny, kde námořní trasy blokuje válka s Ruskem. Informovala o tom s odvoláním na španělskou vládu agentura AFP.

Ukrajina je velký producent obilí, které za normálních podmínek vyváží z černomořských přístavů. To nyní narušují boje, což ve světě zvyšuje cenu potravin.

Ve snaze najít náhradu vyjela v srpnu do polského Chelmna u ukrajinské hranice nákladní souprava španělské železniční společnosti Renfe. Byla složená z 25 dvanáctimetrových kontejnerů a na cestu zpět dlouhou 2400 kilometrů se vydala s nákladem 600 tun obilí. Po zastávkách v Lodži a v Duisburgu dorazila do Barcelony.

„Umožní nám to analyzovat technickou a ekonomickou proveditelnost přepravy obilí po železnici jako doplněk k námořní přepravě v době poznamenané válkou na Ukrajině,“ oznámilo španělské ministerstvo dopravy. Přeprava obilí železnicí na dlouhé vzdálenosti podle prohlášení vyžaduje vložit velké úsilí do koordinace všech účastníků.

V červenci se Turecku s pomocí OSN podařilo dovést Ukrajinu a Rusko k dohodě o zrušení námořní blokády, kterou uvalila Moskva, a umožnit tak export milionů tun zablokovaného ukrajinského obilí. Od té doby z přístavů v Černém moři vypluly desítky lodí.

Zdroj  :ČTK