Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Spolek pro GP ČR Brno odmítl spojitost s pochybnostmi ohledně průhledného financování motocyklové Velké ceny České republiky. Spolek, který zřídilo Brno a Jihomoravský kraj, pořádá tento závod od roku 2016. V prohlášení poukázal na to, že údajné pochybnosti o financování Grand Prix pocházejí z let 2014 a 2015, tedy z doby před jeho vznikem. Česká televize ve čtvrtek uvedla, že Bezpečnostní informační služby prověřuje minimálně od roku 2015 hospodaření Automotodromu Brno, který dřív Velkou cenu pořádal.[/quote]

,,Informace, které ve své reportáži uvádí Česká televize, se vztahují k rokům 2014 a 2015. Tedy k době, kdy Spolek pro GP ČR Brno ještě neexistoval, a Grand Prix ČR tak nemohl jakýmkoliv způsobem organizovat a zajišťovat,“ uvedly v prohlášení mluvčí kraje Monika Brindzáková a Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu.

V souvislosti s pořádáním motocyklové Velké ceny České republiky upozornila BIS podle ČT na údajně problematické zapojení veřejných prostředků do ryze soukromého podniku. Pochybnosti BIS ale automaticky neznamenají, že ke zneužití dotací skutečně došlo.

Prohlášení spolku uvádí, že veškeré financování od vzniku Spolku pro GP ČR Brno, tedy od 30. října 2015, tři měsíce po Grand Prix ČR 2015, je zcela transparentní a je zveřejňováno. Situaci spolek vnímá jako snahu odvést pozornost od toho, že se dosud nedozvěděl, na základě čeho byla vyhodnocena jeho žádost v rámci dotačního programu ministerstva školství a stanovena výše dotace.

Spolek žádal o 100 milionů korun, dostal přiděleno 39 milionů. V minulých letech stát Velkou cenu dotoval částkou přibližně 70 milionů korun, dalších 20 milionů korun přidal Jihomoravský kraj a deset milionů uvolnilo Brno.

Představitelé Automotodromu Brno podle svého čtvrtečního vyjádření nemají informace, že by hospodaření firmy prověřovala BIS.

,,Jsou to spekulace,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí firmy Petr Boháč.

Překvapený byl i majitel brněnského autodromu Karel Abraham starší.

Automotodrom Brno se pořádání závodů vzdal kvůli ztrátovosti, kterou způsobuje vysoký zalistovací poplatek za zisk licence na organizaci závodů. Od roku 2016 závody pořádá právě Spolek pro Grand Prix.

Zdroj: ČTK