[quote]Všechny celostátní i regionální tratě provozované státem jsou plně zabezpečené, uvedla dnes Správa železnic. Zároveň ovšem upozornila, že pro účinnost zabezpečení je klíčové dodržování platných předpisů, což se týká i tratí se zjednodušeným řízením provozu. Na jedné z nich se v úterý na Karlovarsku čelně srazily dva osobní vlaky. Strojvůdci naopak technické zabezpečení lokálních tratí kritizují, podle nich je nedostatečné.[/quote]

Při úterní nehodě zemřeli dva lidé, další dvě desítky cestujících bylo zraněno. Podle předběžných zpráv mohlo být příčinou nehody nepovolené vyjetí jednoho z vlaků na trať.

Úterní tragická nehoda vlaků se stala na úseku mezi Perninkem a Karlovými Vary, který patří mezi tratě s označením D3. Na těchto tratích funguje vzhledem k nízké intenzitě provozu zjednodušený způsob řízení dopravy. Tento způsob řízení je využíván zpravidla na železnicích s nízkou intenzitou provozu. Přesný počet takto řízených tratí správa neuvedla.

Pohyb jednotlivých vlaků je zde povolován dispečerem, který je plně odpovědný za volnost traťových úseků. Například při zpoždění jednoho z vlaků řídí jejich vzájemné křížení. O všech opatřeních následně informuje strojvůdce vlaků. „Pokud zainteresované strany dodržují všechny předpisy, nařízení a ustanovení, probíhá bezproblémová komunikace mezi strojvedoucími a výpravčími, je provozování dráhy zcela bezpečné,“ uvedla správa. Podle ní jsou všechna opatření zároveň přizpůsobená na místní podmínky jednotlivých tratí.

Organizace také podotkla, že stejný způsob řízení je na málo vytížených tratích využíván například v Německu. „Nelze tedy tvrdit, že toto zabezpečení provozu je zastaralé a nevyhovující z hlediska bezpečnosti,“ dodala Správa železnic.

Zabezpečení regionálních tratí kritizují strojvůdci, podle nich je nedostatečné a stát by měl více využívat některé vyzkoušené technologie. Nesouhlasí také s tím, aby doprava na některých tratích byla závislá jen na lidském rozhodování.

Častěji využívané tratě jsou řízeny dálkovým způsobem výpravčími nebo dispečerem. Ti mají pod kontrolou nejen vlaky, ale většinou i části železnice, jako jsou přejezdy, výhybky nebo traťová zařízení. Stát také na vytipovaných tratích v současnosti instaluje systém ETCS, který umožňuje zastavit vlak na dálku.

Na tratích se zjednodušeným řízením provozu se od roku 2011 staly čtyři nehody, čtvrteční byla pátá. Ve všech případech bylo příčinou selhání člověka.

Zdroj : ČTK