[quote]Správa železnic plánuje investovat do obnovy svých speciálních vozidel pro diagnostiku a údržbu železnic, do roku 2030 na ně chce dát 8,7 miliardy korun. Nejnovější akvizicí jsou dva nové vozy za celkem 570 milionů korun. Při dnešní prezentaci vozů to řekl generální ředitel správy Jiří Svoboda. V současné době má organizace 1335 speciálních vozů pro údržbu, v následujících deseti letech se tento vozový park zúží o zhruba stovku vozidel.[/quote]

„Jedním ze základních úkolů Správy železnic je zajistit maximální bezpečnost provozu vlaků na naší železniční síti. Proto je nutné investovat i do nových diagnostických vozidel, která důkladně posoudí úroveň bezpečnosti a provozuschopnosti železniční dopravní cesty i kvalitu používaných technologií a materiálů,“ uvedl Svoboda.

Dvě nová vozidla jsou určena pro diagnostiku železniční sítě na celostátních drahách. Konkrétně jde o meřící vůz pro železniční svršek MVŽSv2, který nahradí dosluhující starší typ. Dodavatelem je společnost NDCon LOGIC se subdodavateli z ČR, Rakouska a USA. Vůz za 303 milionů korun meří například geometrické parametry kolejí, příčný profil a ojetí kolejnic či profil štěrkového lože. Další novou technikou je měřicí drezína EM 100 za 267 milionů korun od stejného dodavatele pro kontinuální diagnostiku železničního svršku na regionálních drahách. Správa tak má nyní 12 speciálních vozů pro diagnostiku, do roku 2030 jich chce mít 16.

Letos na podzim správa převezmě vícesystémvoou lokomotivu Siemens Vectron. Využívat ji bude pro diagnostiku tuzemských i zahraničních železnic včetně ETCS. Lokomotiva bude táhnout diagnostické vozy a podle organizace by měla částečně nahradit i výkony, které si nyní správa musí pronajímat.

Největší část flotily speciálních vozů Správy železnic tvoří 346 motorových univerzálních vozíků MUV, dále vozidla pro kontrolu a údržbu trakčního vedení MVTV (85 kusů), kolejové sněhové frézy (49 kusů) a stroje na výměnu pražců (47 kusů). Pracovních vozíků má správa 732. Všechny nová vozidla, s výjimkou strojů na výměnu pražců, budou vybavena palubní částí zabezpečovacího systému ETCS. Zatím má správa uzavřeny smlouvy na 98 vozidel.

 

Zdroj : ČTK

DPP