Správa železnic, která je objemově největším odběratelem elektřiny v Česku, zatím stále nemá nasmlouvané dodávky na příští rok. Situaci řeší spolu s Českými drahami a dalšími dopravci i s ministerstvem dopravy. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Tuzemská železnice ročně spotřebuje 1,3 terawatthodiny elektřiny. Energii dodává do trakčního vedení, kde ji odebírají vlaky jednotlivých dopravců. V posledních letech byl dodavatelem železničářů ČEZ ESCO. Cena elektřiny na německé burze roste o stovky procent. Tento týden poprvé překonala 700 eur (asi 17.200 Kč) za megawatthodinu.

„Situace je velice napjatá. Zkoušeli jsme nákupy na Českomoravské komoditní burze i na Pražské burze a nikdo se nám nepřihlásil. Cena je stále rostoucí a často je větším tématem, zda vůbec bude ta zdrojovost, než za kolik,“ řekl Svoboda. Ve hře jsou podle něj i nákupy po kvartálech nebo platba v cizí měně, ale řešení zatím není.

Problémem se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) zabývá jak jeho resort, tak obecně o cenách energií pro podniky i domácnosti jedná vláda. Ceny bude řešit i mimořádná rada energetických ministrů. Příští týden budou energie jedním z témat pro jednání premiéra Petra Fialy (ODS) a jeho německého protějšku Olafa Scholze.

Energetická krize doléhá také na mobilní operátory. Elektrická energie je pro ně podle mluvčího Vodafonu Ondřeje Luštince významnou nákladovou položkou a její podíl na nákladech nyní výrazně roste. Operátor T-Mobile platil v první půlce roku zhruba 60 eur (asi 1480 Kč) za megawatthodinu. „Nyní a na příští rok nakupujeme elektřinu již za desetinásobnou cenu, což na nás má významný hospodářský dopad,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Zuzana Netolická.

Zdroj : ČTK