Správa železnic (SŽ) dnes otevřela opravenou nádražní budovu v Přešticích na Plzeňsku za 21 milionů korun. Objekt na trati Plzeň – Klatovy – státní hranice s Německem podstoupil od roku 1876 první výraznou obnovu. Má novou fasádu, čekárnu i peronní prostor s mobiliářem a bezbariérový přístup. ČTK to řekla mluvčí SŽ Radka Pistoriusová. Opravená stanice podle vedení města přiláká do vlaků další cestující. Přeštice vedle ní zbudovaly před třemi lety nový přestupní terminál s autobusovým nádražím a parkovištěm pro 70 vozů.

„Stavbaři provedli od loňského července výměnu střešní krytiny včetně oprav tesařských a klempířských prvků. Dále kompletně vyměnili okna, dveře a opravili fasádu. Renovací prošly vnitřní prostory pro zaměstnance, čekárna a WC pro cestující. V čekárně a na nástupištích jsou nové lavičky, odpadkové koše a stojany na kola,“ uvedla mluvčí. Nové jsou rozvody elektroinstalace a kanalizace i vody. Okolo výpravní budovy stanice, na peróně i na vstupu na nástupiště jsou opravené zpevněné plochy.

Přeštice postavily v roce 2019 za 27 milionů Kč terminál pro přestup z autobusu na vlak. Kromě zastřešených autobusových stanovišť tam vzniklo 72 parkovacích míst a 78 míst pro kola. Díky parkování zdarma se mírně omezila intenzita dopravy na silnici I/27 z Klatov do Plzně. Součástí terminálu, na nějž dal 12 milionů Kč evropský program IROP a šest milionů kraj, je nový kruhový objezd.

„Z gruntu opravené nádraží s přestupním uzlem spoluvytváří dobrý dojem při příjezdu do Přeštic veřejnou dopravou. Určitě přivábí nové cestující na železnici,“ řekl starosta Karel Naxera (TOP 09). Citlivá oprava podle něj vrátila budově původního ducha. Už tam nejsou tak vidět komunistické zásahy v přístavbách, řekl. SŽ si podle starosty vyžádala od Domu historie Přešticka fotografie původní budovy, která se jejímu vzhledu velmi přiblížila.

Přestupní uzel podle Naxery funguje dobře, lidé nechávají auta na velkém parkovišti využívaném z více než 50 procent. „Část aut, která předtím stávala na náměstí, se díky tomu, že je tam regulované parkování na tři hodiny, přesunula na nádraží, což jsme si přáli,“ uvedl. Naplnil se tak cíl města, aby řidiči mohli na náměstí kdykoli zaparkovat, což dřív nebylo.

Lidé se do vlaků vracejí kvůli rostoucím cenám pohonných hmot i díky tomu, že frekvence železničních i autobusových spojů z Přeštic do Plzně je s hodinovým taktem dostatečná. Jezdí také spoj zvaný půlnočka, která přiváží místní obyvatele z kulturních a sportovních akcí v Plzni, dodal Naxera.

V Plzeňském kraji byly podle Pistoriusové za necelých pět let opraveny budovy na nádražích Poběžovice, Domažlice město, Plasy, Starý Plzenec, Nemilkov, Hrádek u Sušice, Železná Ruda-Alžbětín, Velké Hydčice, Hostouň, Nezvěstice, Kařízek, Staňkov, Žihle, Horažďovice, Sušice, Blovice, Kolinec, Nýrsko, Pačejov, Horšovský Týn a Mladotice. Naplno pokračují práce ve stanicích Plzeň hlavní nádraží a Planá u Mariánských Lázní, kde se rekonstruují celé objekty a bourají nevhodné přístavky. „Pro příští rok připravujeme v kraji opravu výpravních budov v Pocinovicích a Třemošné. Vše další je odvislé od přidělených finančních prostředků na opravné práce na budovách,“ dodala.

Zdroj : ĆTK