[quote]Středeční čelní srážka osobních vlaků u Domažlic, při níž zemřeli tři lidé a desítky dalších byly zraněny, byla největší akcí záchranářů v Plzeňském kraji za posledních šest let. Podobnou hromadnou nehodu řešili naposledy v roce 2015, také 4. srpna, v Horažďovicích-předměstí na Klatovsku, kde se srazily dva rychlíky, a předtím v dubnu 2013, kdy boural francouzský autobus na dálnici D5 u Litohlav na Rokycansku. Šlo určitě o největší mimořádnou událost za několik let, řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Mluvčí krajských hasičů Petr Poncar nehodu přirovnal právě k zásahům na dálnici a na železnici u Horažďovic. Zdravotníků bylo ve středu na místě 40, hasičů 90 a aut přes 50.[/quote]

„Za Plzeňský kraj jsme tam měli 15 vozů včetně pěti vozidel na hromadné postižení osob. Další dva rychlé záchranné vozy byly z jižních Čech plus jejich vrtulník. Deset vozidel bylo z Německa, z toho záchranářských aut bylo šest a čtyři byly převozové,“ uvedla Svobodová. Na místo dále přiletěly vrtulníky z Prahy, Hradce Králové a Plzně-Líní. Záchranáři dojeli na místo hned po 08:00, krátce po něhodě, a ukončovali činnost ve 14:15 poté, co hasiči vystříhali z německé lokomotivy mrtvého českého strojvedoucího.

„Jsme hodně rádi za to, že nám přijeli pomoci záchranáři z Bavorska. Fungovalo to vynikajícím způsobem a velmi rychle. Měli tam s sebou záchranářku, která je Češka a pracuje v Chamu na bavorské záchranné službě. Fungovala jako rychlý organizační tlumočník a zprostředkovávala informace Němcům, aby nedocházelo ke komunikačním problémům,“ uvedla Svobodová.

Podle Poncara to byl vzhledem k počtu zraněných a ohrožených lidí jeden z největších zásahů v regionu. „I co se týče nasazení. Těch zhruba 90 hasičů bylo opravdu hodně. Podobný režim jsme měli u havárie francouzského autobusu u Litohlav na D5. Podobně jako včera (ve středu) se tam tehdy také zřizovala informační linka pro lidi postižené mimořádnou událostí,“ uvedl.

Poncar řekl, že spolupráce hasičů se záchrannou službou byla perfektní také díky tomu, že v posledních letech absolvovali řadu společných výcviků právě na hromadná neštěstí, a to i s dobrovolnými hasiči. „V dubnu 2010 jsme měli v traťové stanici ve Starém Plzenci velké cvičení přímo na havárii vlaku, kde byly převrácené vagony, a rozřezávali jsme je. Zjišťovali jsme tak, jak se do nich dostávat, protože běžná vyprošťovací zařízení na auta to nejsou schopná zvládnout,“ uvedl. Musí se použít rozbrušovačky a veškerá vyprošťovací technika, která je na místě.

Evakuaci a záchranu zhruba 50 lidí z vlaků zvládlo 15 jednotek profesionálů, dobrovolníků a hasičů Správy železnic z Plzně a Chebu, bavorští hasiči dojet nemuseli. U nehody bylo celkem 38 kusů techniky. „V 15:15 odjížděla poslední profesionální jednotka z Plzeňského kraje a zůstávali tam jen drážní hasiči a dnes tam byli, jako asistence při nakolejování vozidel, ještě dvě dobrovolné jednotky z Milavčí a Blížejova,“ uvedl Poncar.

Pochválil starostu a vedení obce Milavče, kteří záchranářům vyšli maximálně vstříc. „Byli naprosto úžasní. Okamžitě poskytli kulturní středisko, kde záchranka ošetřila 26 lehce zraněných lidí, a zajistili i nápoje a občerstvení,“ uvedl.

Na infolinku hasičů se ve středu ozvalo 70 lidí a dnes dalších 20. „Byli to jak jednotlivci, tak reprezentanti zastupitelských úřadů různých zemí, kteří zjišťovali, zda náhodou jejich občané necestovali v mezinárodním rychlíku. Dotazoval se také Plzeňský kraj. Lidé se ptali, kde mají darovat krev, protože transfúzní stanice v Plzni vyhlásila, že ji potřebuje,“ uvedl. Dnes už podle něj volali jen lidé, kteří se ptali na zavazadla, jež ve středu uložili v kulturním domě a která tam byla uzamčena. Vydávat je teď může pouze policie, dodal.

V srpnu 2015 se v regionu srazily dva rychlíky před vjezdem do nádraží Horažďovice. Signalista tehdy přehodil výhybku pod předposledním vagonem rychlíku. Přední podvozek vagonu jel dál po stejné koleji, ale zadní a poslední vagon vjely na kolej, kde čekal protijedoucí rychlík na povolení k vjezdu do nádraží. Při srážce se zranilo 16 lidí, škoda přesáhla osm milionů korun.

Nehoda francouzského autobusu se stala u dálnice D5 u Rokycan v dubnu 2013. Vezl 36 studentů z Remeše na výlet do ČR. Při nehodě zemřela patnáctiletá dívka a 23 lidí odvezly sanitky do nemocnice. Těžkým zraněním podlehl po 16 dnech i sedmapadesátiletý řidič, který byl podezřelý z usmrcení z nedbalosti. Z vyšetřování případu a znaleckých posudků vyplynulo, že těsně před nehodou zřejmě krátce usnul nebo ho postihl mikrospánek. Celkem 17 dětí vyvázlo bez zranění nebo jen s menšími oděrkami a odletělo do Francie hned v den nehody večer. Druhý den po nehodě odvezly sanitky a mikrobusy z nemocnice na letiště 18 lidí a zbylé 20. dubna.

 

Zdroj : ČTK