Invoitix

Srbsko po kritice sníží počet leteckých spojů s Ruskem. V sobotu to srbské televizi Pink TV řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbské národní aerolinky Air Serbia pomáhají Rusům dostat se z Moskvy do Evropy v čase, kdy většina ostatních leteckých společností přestala do Ruska létat, a připojila se tak k sankcím uvaleným kvůli ruské invazi na Ukrajinu, připomněla agentura Bloomberg.

Srbsko nedávno zvýšilo počet letů na spojení s Moskvou z jednoho či dvou až na tři denně. Vučić zmínil, že se na zemi snesla kritika, že se ze situace snaží profitovat, nejmenoval ale konkrétní osoby či země, které s ní měly přijít.

Srbsko odsoudilo ruskou vojenskou invazi na Ukrajině. K sankcím, které proto na Rusko uvalila Evropské unie, jejíž chce být Srbsko součástí, se ale nepřipojilo.

Do Moskvy kromě Srbů i nadále létají například aerolinky Turecka, Spojených arabských emirátů nebo Kataru, připomněl srbský prezident.

„Ale nikdo se nedotkne těch, kdo jsou v NATO, částečně v Evropě a částečně v Asii,“ řekl v narážce na Turecko. „Mají 30krát více letů do Moskvy než my,“ pokračoval. „A proč to neřeknou některým státům Perského zálivu, které prosí o ropu, které mají o 15 letů více než my?“ pokračoval. Dodal, že kritici snad budou spokojeni, že Srbsko nemá zisk, vyjádřil ale pochybnost, zda to údajným kritikům bude stačit.

Zdroj  :ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP