[quote]Stát bude apelovat na tuzemské provozovatele turistických lodí a dalších vodních atrakcí, jako jsou například šlapadla, aby za každých okolností vybavovali lodě a turisty záchrannými vestami. Chce tak zmírnit rizika spojené s případnými nehodami. Po dnešní návštěvě Státní plavební správy to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Doporučení pro provozovatele reaguje i na květnovou nehodu na Dunaji v Budapešti, kterou nepřežilo 28 lidí z potopeného výletního plavidla. Riziko podobné nehody v Česku je kvůli odlišnému stavu vodních cest malé.[/quote]

Kremlík upozornil, že v souvislosti s nehodou v Maďarsku jsou možnosti tuzemské plavební správy omezené. Klíčové doporučení, které kvůli nehodě stát udělá, tak podle ministra bude komunikace s provozovateli plavidel a doporučení, aby ještě více dbali na využívání plovacích vest.

Podle ředitelky Státní plavební správy Kláry Němcové je riziko podobné nehody v Česku malé. Stav vodních cest, zejména pak Vltavy, je totiž jiný než v Maďarsku. „Jsme na kanalizovaném úseku, proto je tady zcela jiné proudění než na Dunaji. Jiná je také teplota a hloubka vody,“ uvedla. Připomněla, že vesty jsou důležité i proto, že velká část především asijských turistů neumí plavat.

Ministr dopravy se při dnešní návštěvě plavebního úřadu seznámil také s opatřeními, které správa zavedla pro letošní sezonu. Úřad mimo jiné nově vymezil prostory, ve kterých budou moci být provozovány tzv. jetsurfy, tedy surfovací prkna s motorem. Ty budou moci uživatelé využívat na zhruba deseti místech po celé zemí, například na Slapech, Orlíku nebo vodní nádrži Hněvkovice. Plavební správa vymezila omezené místa pro jetsurfy kvůli jejich technickým parametrům. Zařízení například nemají odpovídající signalizaci nebo pomalejší výtlačný režim, při kterém se netvoří velké vlny.

Další opatření plavebního úřadu se týkají vymezení bezpečných prostorů pro koupající, kam nesmí plout žádná plavidla, a dále oblastí, kde je pro lodě nařízen výtlačný režim. Ten bude nově například na úseku horní Vltavy nebo u vodní nádrže Hněvkovice.

Hotelová loď Viking Sigyn narazila 29. května na Dunaji do jihokorejské výletní lodi, která se následně převrátila. Na palubě výletní lodi bylo 35 lidí, nehodu nepřežilo 28 z nich.

Zájem o rekreační plavby na českých řekách stále roste. Na frekventované Vltavské kaskádě loni cestovalo 9792 lodí, což je téměř o 40 procent více než o rok dříve. Celkově je pak v Česku více než 18.000 rekreačních lodí.

 

Zdroj : ČTK

DPP