[quote]Memorandum o rozvoji železničního průmyslu ČR, které podepsali zástupci Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a Asociace podniků českého železničního průmyslu, by mělo podpořit k přírodě šetrnější, pohodlnou a efektivní dopravu po dráze. Profitovat by z toho měli lidé, instituce i podniky. Řešit je to nutné na úrovni státu, snaha by neměla skončit jen v deklaracích Evropské unie, řekl novinářům místopředseda rady Karel Havlíček.[/quote]

„Memorandum vytváří rámec pro to, aby se výrazně zlepšila spolupráce mezi firmami a organizacemi, které jsou aktivní v železničním průmyslu, a státem,“ uvedl Havlíček. Železniční průmysl se podle něj podílí na HDP 1,3 procenta. V roce 2017 stát uzavřel obdobné Memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR.
Podle místopředsedy Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Martina Kolovratníka (ANO) memorandum podpoří ekologickou a energeticky úspornou dopravu. Do 30. září má ministerstvo průmyslu připravit akční plán, jak podpoří české firmy železničního průmyslu. Bude zahrnovat například větší ochranu tuzemských firem před nekalou konkurencí ze zahraničí, což by bylo možné dosáhnout úpravou zákona o veřejných zakázkách a požadavkem, aby mezi kritérii byl přínos pro regiony v České republice. Bude také nutné narovnat náklady na silniční a železniční dopravu, kterém jsou v neprospěch dráhy. „Třeba v Rakousku je to naopak,“ uvedl Kolovratník. Stát by měl také vyčlenit peníze na vybudování překladišť kontejnerů mezi železnicí a kamiony.
Zdroj : ČTK