Invoitix

[quote]Stát provedl od loňského září 925 kontrol uplatňování slev pro studenty a důchodce ve vlacích a autobusech. Zjistil při nich celkem 30 nesprávně vydaných jízdenek se slevou a jedno pochybení dopravce při vyměřování kompenzací. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Kontroly se přitom netýkaly cenové strategie Leo Expressu při prodeji jízdenek, kterou minulý týden kritizovalo ministerstvo financí.[/quote]

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září 2018 využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného. Za první rok slev, tedy od 1. září 2018 do letošního 31. srpna, vyplatil stát dopravcům 5,6 miliardy Kč.

Kontrolami ministerstvo pověřilo nejmenovanou externí firmu. Ta ověřuje, zda cestující, kteří mají zlevněnou jízdenku, mají správný doklad opravňující ke slevě, tedy, zda dopravce neposkytuje slevu někomu, kdo na ní nemá nárok. Od začátku platnosti slev kontroloři ověřili jízdenky několika desítek tisíc cestujících. Ministerstvo v těchto případech podle Lenky Rezkové uděluje za závažná a opakovaná pochybení pokuty.

Vedle toho ministerstvo dopravy ověřovalo i elektronické záznamy o jednotlivých prodaných jízdenkách, které dopravci nahrávají do informačního systému úřadu. Každý dopravce takto podle mluvčí do systému nahraje tisíce až desetitisíce záznamů, které ministerstvo následně kontroluje. „V praxi jsme takto odhalili jednoho dopravce, který byl nucen následně požadavek na kompenzace snížit. Riziko je prakticky jen u malých autobusových dopravců, velcí dopravci si manipulaci s vykazovanými jízdenkami nedovolí,“ uvedla Lenka Rezková. Během letošního léta ministerstvo zavedlo v systému opatření, které upozorňuje na nestandardní záznamy. Jde především o případy velké skupiny cestujících se slevou.

Zástupci vlády v minulém týdnu poukázali na to, že slevy zneužívají někteří dopravci. „Objevily se případy, že nastavené ceny jízdenek několikanásobně převýšily obvyklé hodnoty,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Podle médií extrémní případy souvisejí s Leo Expressem, který ve špičce prodával vlakovou jízdenku z Prahy do Ostravy i za více než 1100 Kč. Mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík sdělil, že firma používá takzvané dynamické jízdné, které je podle ministerstva dopravy v souladu s vyhláškou pro výpočet slev a jehož systém automaticky zvyšuje ceny s blížícím se termínem odjezdu a obsazeností spoje, což může cenu vychýlit. Od října firma zavedla nový systém pro uplatňování slev, který by měl tyto případy omezit. Stát zároveň kvůli tomu zavede při vyměřování kompenzací limit, který bude fungovat podle aktualizovaného cenového výměru nastaveným ministerstvem financí.

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP