[quote]Stát uzavřel s Českými dráhami smlouvu o desetiletém provozu šesti expresních a 13 rychlíkových linek, oznámilo dnes ministerstvo dopravy. Podle úřadu se na některých linkách zvýší počet spojů a přibude nové spojení mezi Prahou, Třeboní a Českými Velenicemi. Ministerstvo neuvedlo, kolik za to Českým drahám zaplatí.[/quote]

„Smlouva stanoví konkrétní termíny, do kdy musí být vlaky dovybaveny informačními systémy, zásuvkami i wifi připojením a zavazuje dopravce pořizovat nové vlakové soupravy a modernizovat ty stávající,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Celkově by se doprava měla podle smlouvy navýšit proti současnosti o 7,6 procenta.

Smlouvy podle ministerstva nastavují také pravidla pro pro přepravu osob se zdravotním postižením, například zajištění vyškoleného personálu, zpřístupněním webových stránek pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením nebo umožnění nákupu jízdenek pro zdravotně postižení ve vlaku bez přirážky. Kontrakt dále zahrnuje služby ve stanicích a pravidla při využívání systému jednotného tarifu.

Doba platnosti smlouvy je u jednotlivých linek odlišná. Pro část linek platí do roku 2029. U dalších linek bude kontrakt postupně ukončován podle liberalizace dopravy.

Ministerstvo se loni rozhodlo některé linky, které si objednává, zadat soukromým dopravcům. Ti nabídli nižší cenu. Například na vytížené lince mezi Brnem a Bohumínem tak od poloviny letošního prosince začne jezdit RegioJet. Část linek získala také Arriva. Ministerstvo se následně rozhodlo, že o dalších linkách bude jednat pouze se státním dopravcem.

České dráhy jsou největší český dopravce. Za tři čtvrtletí letošního roku přepravily 137,5 milionu cestujících, téměř o čtyři miliony meziročně víc. V pololetí společnost vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziroční nárůst o 179 milionů korun.

 

Zdroj : ČTK