[quote]Stát dá příští rok na dopravní stavby 93 miliard korun. Navýší tak původně stanovenou částku 87,3 miliardy, když peníze navíc vezme z nevyčerpaných zdrojů a ze zůstatků fondu dopravy. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy. Letos Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) hospodaří s částkou kolem 101 miliard korun.[/quote]

Základní částku ministerstvo dodatečně navýší o tři miliardy korun z nevyčerpaných peněz pro letošní rok od ministerstva financí a také z očekávaného zůstatku na účtech SFDI ve výši 2,5 miliardy korun. Dalších 600 milionů ještě přidá ministerstvo dopravy. Celkem by tak fond měl v příštím roce mít výdaje přes 93 miliard korun. Více než 17 miliard tvoří peníze z fondů Evropské unie a zbylou část představují národní zdroje.

Ministerstvo dopravy také uvedlo, že v případě, že bude potřeba vyšších výdajů kvůli urychlení některých staveb, bude jednat s resortem financí o dalším navýšení podle vývoje státního rozpočtu.

Peníze na dopravní stavby navyšoval i letos. Fond dopravy měl původně hospodařit s 86 miliardami korun, po přidání rozpočtových rezerv se však výdaje navýšily na 101 miliard korun.

Ministerstvo v rozpočtu SFDI vytvořilo společnou položku pro Ředitelství silnic a dálnic a Správu železniční dopravní cesty. Peníze z ní budou mezi obě organizace rozdělovány podle aktuální situace kolem příprav jednotlivých projektů.

Státní fond dopravní infrastruktury funguje od roku 2001, od té poskytl na financování dopravní infrastruktury více než 1,1 bilionu korun. K nejdražším projektům patřila stavba dálnice D8 a železničního tunelu v Ejpovicích.

 

Zdroj : ČTK