Výběr mýtného v Česku stagnuje, v srpnu uhradili nákladní dopravci 1,218 miliardy korun, což je meziročně o 1,15 procenta méně. Za prvních osm měsíců roku stát celkem vybral na mýtném 9,897 miliardy korun, což je o 7,5 milionu korun více než za stejné období loni. Zároveň je to více než například za celý rok 2016. Uvedla to v tiskové zprávě společnost CzechToll, správce mýtného systému.
Srpen byl letošním čtvrtým měsícem, kdy výběr mýtného meziročně klesl. Byl také čtvrtým nejsilnějším letošním měsícem, nejvíce se vybralo v březnu, a to 1,36 miliardy korun.
Srpnovému poklesu ve výběru mýtného odpovídá i pokles počtu mýtných transakcí. Systém elektronického mýtného jich zaznamenal necelých 94 milionů, což je v meziročním srovnání o necelá dvě procenta méně.
Na konci srpna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 805.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 629.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 630.000 kusů palubních jednotek.
„S ohledem na vývoj ekonomiky jde o dobrý výsledek. Díky flexibilitě satelitního mýtného systému, který umožňuje velmi rychle zpoplatňovat nově zprovozněnou silniční infrastrukturu, se daří státu udržet důležité příjmy pro její údržbu a další rozvoj, a zároveň spravedlivě zpoplatnit vozidla, která mají na její opotřebení největší vliv,“ uvedl generální ředitel CzechToll Petr Chvátal.
Vláda má v plánu od 1. března 2024 zvýšit mýtné o 15 procent. Navyšovat se bude o nový poplatek, který bude odrážet emise kamionů. Celkem bylo ke konci minulého roku v ČR zpoplatněno 2867 kilometrů dálnic a silnic první třídy.
Zdroj: ČTK