Americká automobilka Tesla a její dodavatelé ztrojnásobí investici do plánovaného závodu ve městě Monterrey v mexickém státě Nuevo León na 15 miliard dolarů (343 miliard Kč). S odvoláním na guvernéra státu o tom informovala agentura Reuters. Tesla ani místní správa zatím na žádost o komentář nereagovaly.

Stavbu nové gigafactory v Mexiku potvrdil začátkem letošního března šéf Tesly Elon Musk. Závod bude první továrnou tohoto výrobce elektromobilů na jih od hranic Spojených států. Musk v březnu výši investice neupřesnil, ale mexičtí politici tehdy uvedli, že továrna bude zahrnovat investici v objemu pěti miliard dolarů.

„Jen Tesla a její dodavatelé vygenerují za dva roky investice za 15 miliard dolarů,“ řekl v pondělí guvernér státu Nuevo León Samuel García. Dodal, že tak velká částka si vyžádá, aby stát vynaložil více peněz na zlepšení infrastruktury, jako jsou dálnice, a na další veřejné práce.

Server Electrek v srpnu napsal, že na místě, kde má závod stát, už začaly pozemní práce. Zástupce místní správy podle téhož webu v červnu řekl, že povolení k výstavbě závodu automobilka dostane brzy. Tesla chce zahájit výrobu v Mexiku v roce 2025, uvedly už dříve zdroje agentury Reuters. Automobilka ale zatím data zahájení výstavby a výroby oficiálně neoznámila.

Výroba elektromobilů se v Mexiku rozvíjí především díky pokračující poptávce po těchto vozidlech ze zahraničí. Například německá automobilka BMW oznámila novou investici za 800 milionů eur (19,7 miliardy Kč) v mexickém státě San Luis Potosí. Další automobilky, jako například americká General Motors, mají také v plánu výrobu elektromobilů v Mexiku rozšířit.

Monterrey je průmyslovým centrem na severovýchodě Mexika. Prezident Andrés Manuel López Obrador se v minulosti stavěl proti výstavbě závodu, protože v regionu je nedostatek vody. Později firma podle mexického prezidenta nabídla sérii závazných návrhů, jak problém s vodou v daném regionu řešit.

Zdroj: ČTK