Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který v Česku rozděluje finance na dopravní stavby, loni investoval více než 143,2 miliardy korun. Částka je druhý rok po sobě rekordní, oproti roku 2022 vzrostla zhruba o 11,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy fondu, kterou schválila vláda. Letos fond podle schváleného rozpočtu hospodaří se 150,1 miliardy korun.

Původně vláda fondu pro loňský rok schválila rozpočet 150,9 miliardy korun, meziročně o 23,3 miliardy korun vyšší. Upravený rozpočet schválili poslanci ve výši 147,1 miliardy korun, fond tak proinvestoval zhruba 97,3 procenta upraveného rozpočtu.

Nejvíce peněz fond loni uvolnil na opravu a výstavbu silnic a dálnic, a to zhruba 73,3 miliardy korun. Na železniční dopravu fond loni vynaložil 63,7 miliardy korun. V roce 2022 stát naopak investoval více do železnice než do silnic a dálnic. Investice do vnitrozemské vodní dopravy loni činila téměř 672 milionů korun. Téměř 1,8 miliardy korun, meziročně zhruba o půl miliardy méně, fond vyplatil na provoz mýtného systému. Dalších téměř 194 milionů vynaložil fond na provoz elektronické dálniční známky, meziročně o čtvrtinu více.

Z celkového loňského objemu fond využil peníze ze zdrojů Evropské unie v celkové výši téměř 25 miliard korun. Nejvíce financí, 10,2 miliardy korun, získal fond z programu Doprava 2021–2027. Následovaly komunitární programy, ze kterých fond na dopravní projekty uvolnil 5,9 miliardy korun. Z Národního plánu obnovy fond vyplatil zhruba 4,7 miliardy korun, z programu Doprava 2014–2020 téměř čtyři miliardy korun.

Daňové příjmy fondu loni činily téměř 29 miliard korun. Nejvíce stát vybral na mýtném, a to zhruba 14,5 miliardy korun, meziročně o 0,3 procenta méně. Následovala spotřební daň, příjem z ní tvořil 7,4 miliardy, meziročně o dvě procenta více. O devět procent meziročně vzrostl státu příjem z poplatku za užívání silnic, loni činil téměř 6,4 miliardy korun. O více než polovinu loni meziročně klesl fondu příjem ze silniční daně na 716 milionů.

Letos hospodaří SFDI podle schváleného rozpočtu se 150,1 miliardy korun, meziročně o 0,8 miliardy korun méně. K plnému pokrytí výdajů fond letos potřebuje asi 28,5 miliardy korun. Fond by je měl podle schváleného rozpočtu získat úvěrem od Evropské investiční banky (EIB). „Úvěr od EIB se jeví výhodněji dle indikativního přehledu sazeb korunového úvěru od EIB ve srovnání s výnosy státních dluhopisů,“ stojí v textu schváleného rozpočtu.

SFDI byl založen v roce 2001. Od té doby rozdělil více než 1,7 bilionu korun na financování dopravních staveb.

Zdroj: ČTK

DPP