[quote]Speciální kamery pro rozpoznávání obličejů a SPZ či více pracovišť kontroly cestujících by mohla mimopražská letiště pořídit za stamiliony od státu. Vyplývá to z vyjádření mezinárodních letišť v Brně, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově a Pardubicích pro ČTK. Ministryně financí Alena Schillerová dnes oznámila, že těmto letištím stát poskytne celkem 585 milionů korun na zvýšení bezpečnosti.[/quote]

Jak by letiště chtěla dosavadní opatření posílit, nechtěli jejich zástupci z bezpečnostních důvodů upřesnit. V Brně by státní peníze využili podle mluvčí letiště Kateřiny Pichalové třeba na rozšíření počtu pracovišť bezpečnostních kontrol cestujících a nové bezpečnostní technologie. Pardubické letiště zase očekává například nové kamery, které dokážou rozpoznat obličeje a poznávací značky aut.

„Jsme partnery ministerstva vnitra, jež určilo skupinu, která objíždí letiště. Jedná s manažery, co by se kde instalovalo a do jakých prostor,“ doplnila Hana Šmejkalová, ředitelka firmy East Bohemian Airport, která pardubické letiště provozuje.

Bezpečnostní opatření pořízená ze státních dotací budou podle ředitele Letiště Karlovy Vary Václava Černého již nad rámec pravidel, která musí splňovat evropská letiště. Letos bude zřejmě připravena projektová dokumentace a v letech 2019 až 2020 by mohla být modernizace provedena, řekl ČTK Černý.

Představitelé mimopražských mezinárodních letišť zdůraznili, že již nyní jejich bezpečnostní opatření odpovídají přísným mezinárodním předpisům. Finanční pomoc na bezpečnostní opatření ale vítají. „Letiště Ostrava spolupracuje při realizaci tohoto projektu a vítáme tuto iniciativu, jelikož investice do bezpečnosti jsou v současné době na místě,“ řekl obchodní ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku Stanislav Bujnovský.

Stát již uzavřel projekt zvýšení bezpečnosti pražského Letiště Václava Havla za 187 milionů korun. Letiště tak nyní například hlídají brány s kamerami, které dovedou rozpoznat SPZ auta hledaného policií. Před rokem začaly fungovat i automatické brány kontrolující cestující a čtečky cestovních dokladů. Celní správa využívá nové přístroje pro detekci radiace či chemických látek – drog nebo výbušnin – u cestujících. Zatím jen v pilotním provozu je systém detekce obličejů.

Na posílení bezpečnostních opatření v Praze se podílely ministerstva financí a vnitra, celní správa, policie, Bezpečnostní informační služba a státní firma Český Aeroholding.

Zdroj: ČTK

DPP