[quote]Důležitou silnici v Plzni za téměř 600 milionů korun včetně DPH, nazvanou Na Roudné – Plaská, začaly budovat firmy Eurovia, Berger Bohemia a Swietelsky. Jde o část východního okruhu, který je součástí mezinárodního tahu E49 Vídeň – České Budějovice – Plzeň – Karlovy Vary – Magdeburg. Odlehčí přetížené Karlovarské třídě i frekventované silnici u Boleveckého rybníka. Dělníci začali kácením stromů a zeleně, které musí být hotovo do konce března kvůli vegetačnímu klidu, řekl ČTK Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňské oblasti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ŘSD je spolu s městem a krajem investorem stavby. Zprovoznění nové silnice plánují v květnu 2021.[/quote]

„Včera (v úterý) jsme předali staveniště zhotoviteli,“ uvedl. Silnice I/20 bude čtyřproudá. „Převede tranzitní dopravu z výše zmíněných směrů a ulehčí dopravě uvnitř Plzně,“ uvedl Kuťák. Řidiči směřující z největšího sídliště Lochotín po ní budou moci jezdit na Prahu, ale také na jih Plzeňska. Povede podél tratě na Žatec, tedy podél zástavby u Boleveckého rybníka, a v poli pod Mikulkou. Dvouproudá propojovací silnice se vyhne takzvané myší díře a díky posunu do pole přestanou auta jezdit exponovanou částí kolem domků a bytovek. Celkem půjde o téměř tři kilometry silnic.

Délka hlavní trasy je 1,4 kilometru, Její součástí je podle Kuťáka propojení státní silnice první třídy I/20 a krajské silnice druhé třídy II/231, které zajistí dvouproudá místní komunikace navazující na hlavní tah I/20 a napojující se na II/231 v okružní křižovatce na ulici Na Roudné. Vznikne nová okružní křižovatka ulic Na Roudné-Jateční, propojka silnic I/20 s ulicí Na Roudné. Stavbaři upraví okružní křižovatku Na Roudné-U Velkého rybníka, autobusové zastávky a stezky pro pěší a cyklisty. Nová okružní křižovatka a propojující komunikace budou přetnuty 45metrovým mostem na trati Plzeň – Žatec tak, aby tam byl zajištěn bezpečný průjezd trolejbusů. Středový pilíř bude uprostřed nového kruhového objezdu.

Při stavbě bude muset být odtěžen skalní masiv. Plošný archeologický průzkum už skončil. Zároveň byl proveden i pyrotechnický průzkum. „Kvůli podezření, že lokalita stavby měla být jedním z nebezpečných míst, kam dopadaly bomby adresované na Škodovy závody během II. světové války,“ uvedl Kuťák. Bolevecký rybník sloužil jako orientační bod pro nálety bombardérů. Pyrotechnici ale nic nenašli.

ŘSD, které vybíralo ze sedmi nabídek zhotovitelů stavby, dále zpracovává dokumentaci pro územní rozhodnutí na navazující úseky silnice I/20 Jasmínová-Jateční a Jateční-Na Roudné, které jsou podle Kuťáka také plánované jako čtyřproudé.

 

Zdroj : ČTK

DPP