Stavbaři ukončili rekonstrukci téměř čtyřkilometrové trati z Plzně na České Budějovice, mezi hlavním nádražím a okrajovou plzeňskou částí Koterov, která stála 2,2 miliardy korun. Skončila tak předposlední etapa modernizace plzeňského železničního uzlu. Největším přínosem pro cestující je vybudování nové zastávky Plzeň-Slovany, kterou obsluhují osobní vlaky namísto hůře dostupné stanice v Koterově, řekla ČTK Nela Eberl Friebová, mluvčí Správy železnic (SŽ), která byla hlavním investorem stavby. Částkou 869 milionů korun se na ní podílelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a 50 miliony město Plzeň.
„Celkovou rekonstrukcí prošel traťový úsek o délce 3,85 kilometru. Na severním konci stavba navazovala na už dokončenou modernizaci hlavního nádraží. Kromě dvoukolejného mezistaničního úseku se přestavěla také stanice Plzeň-Koterov, v níž byla mimo jiné odstraněna stávající nástupiště,“ uvedla mluvčí. Náhradou se vybudovala nová zastávka na Slovanech, která zlepšila obslužnost okolního území a nabídla pohodlnější přestup na MHD. Přístup k vlakům je tam po nové lávce, na nástupiště vedou výtahy.
„Za tři minuty na hlavním nádraží, to je výborný počin. Mám rád, když železnice poráží všechny ostatní módy (dopravy). A tady se i MHD krásně spojilo se železnicí,“ řekl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda při dnešním slavnostní předání zastávky. Podle náměstka hejtmana Pavla Čížka (STAN) umožnila nová zastávka úplně předělat jízdní řády autobusů a další dopravy. „Lidé se odtud dostanou velice rychle nejen do Plzně, ale i třeba na Borská pole a na spoustu jiných míst,“ uvedl. Dodal, že po trati jezdí nové elektrické vlaky, jichž je v Plzeňském kraji celkem 24, a výrazně zvýšily zájem o rychlejší a komfortnější dopravu po železnici. Lidé je využívají nejen na cesty na jih, ale i po Plzni, dodal.
K modernizace trati, která umožní zvýšení rychlosti vlaků z dnešních 100 na 120 km/hod, se připojilo také ŘSD. V předstihu vybudovalo zárodek tunelu pod tratí pro budoucí východní obchvat města, tedy silnici I/20, aby se při její stavbě nemusel znovu omezovat provoz vlaků. Město financovalo lávku pro pěší a cyklisty přes koleje v Koterově.
Stavba nazvaná Lobzy – Koterov je předposlední akcí ze šesti staveb modernizace železničního uzlu Plzeň. Spolufinancovala ji EU z Nástroje pro propojení Evropy (CEF), národní podíl šel ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
Jde o první část modernizace trati Plzeň – České Budějovice, která má začít v roce 2026, uvedl Roman Kesl, vedoucí oddělení přípravy projektů Jihozápad SŽ Stavební správy západ. Podle něj se povedlo vytvořit zdvojkolejněný výjezd ve směru na Starý Plzenec až na úroveň obce Koterov. „Tam se umístila výhybka, je to tam svedené do stávající jednokolejné trati. Ale v budoucnu nám to umožní, že už nebudeme zasahoval do uzlu Plzeň a výrazně nám to ulehčí provést návazné stavby,“ dodal.
Modernizace železničního uzlu Plzeň začala v roce 2011 a stála už téměř deset miliard korun. Celý uzel získal parametry moderní evropské železnice. Zbývá ještě poslední stavba, která řeší prostor seřazovacího nádraží v Doubravce, která je vázána na stavby ŘSD.
„Budeme ji provádět spolu s projektem ŘSD, tedy se silnicí mezi ulicemi Jateční – Na Roudné. Finanční podíl ŘSD je tam mnohem větší. Příští rok budeme zadávat dokumentaci pro společné územní rozhodnutí a stavební povolení,“ uvedl náměstek ředitele SŽ Stavební správy západ Michal Froněk. Začátek stavby vidí nejdříve v roce 2027, ale spíše později.
Zdroj: ČTK