V Německu včera ve 22:00 skončila jednodenní stávka strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB). Cestující musí ale dál počítat s možnými zpožděními a výlukami. DB však chtějí od soboty přejít na běžný jízdní řád. Kvůli včerejšímu protestu, který vyhlásily odbory strojvedoucích GDL, vyjela jen zhruba pětina dálkových vlaků, podobně omezený byl i provoz na regionálních tratích.

„Hotovo! Stávka GDL skončila,“ napsaly dráhy na síti X na účtu berlínské městské železnice S-Bahn. „Plnou nabídku vlaků obnovíme co nejrychleji,“ slíbily.

„Během ranní obnovy provozu nelze jako následek stávky vyloučit ojedinělé výluky vlaků,“ uvedly dráhy DB. Mluvčí společnosti Achim Stauss nicméně ujistil, že DB připravují co nejhladší rozjezd zastavených spojů. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že v sobotu vše opět pojede,“ řekl.

Šéf odborů Claus Weselsky dnes na shromáždění odborářů v Postupimi prohlásil, že stávka pomůže prosadit požadavky na zvýšení mezd. Už ve čtvrtek pohrozil, že další případné stávky budou delší a intenzivnější. Odbory chtějí v protestech pokračovat až od druhého lednového týdne, do té doby strojvedoucí práci zastavit neplánují. Vyloučena není ani časově neomezená stávka, o té nyní členové GDL hlasují. Výsledek bude znám zřejmě 19. prosince.

Stávka, kterou ve čtvrtek v 18:00 zahájili strojvedoucí nákladních vlaků a ke které se o čtyři hodiny později přidali jejich kolegové z osobní dopravy, ochromila železnici nejen v Německu, ale dopad měla i na spoje s Českem. Odřeknuty byly spěšné vlaky mezi Chebem a Norimberkem a přímá linka EuroCity mezi Prahou a Berlínem. Vlaky mezi českou a německou metropolí končily v Drážďanech, případně v Děčíně, odkud také vyjížděly zpět do Prahy.

Kvůli stávce dnes nevyjel noční vlak z Curychu do Prahy. Portál německých drah nadále jako odřeknuté vede jeden ranní a dva dopolední sobotní spoje z Berlína do Prahy. Podle webu Českých drah (ČD) nepojede z Berlína jen ranní rychlík Vindobona, u ostatních dvou vlaků EuroCity ČD uvádí, že v tomto úseku pojedou pravděpodobně bez omezení.

Odbory GDL požadují zvýšení mezd o 555 eur (13.600 Kč) měsíčně, vyplacení jednorázové protiinflační prémie 3000 eur (73.400 Kč) a zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně. Dráhy takové požadavky odmítají, protože by to podle nich zvedlo náklady na personál o 50 procent. Jako kompromis navrhují zvýšení mezd o 11 procent a jednorázový bonus 2850 eur (69.700 Kč). Podle DB si strojvedoucí ročně vydělají včetně příplatků a bonusů 45.000 až 56.000 eur (až 1,36 milionu Kč).

Zdroj: ČTK

DPP