[quote]Strojvedoucí Českých drah dostanou simulátory pro nácvik zvládání nebezpečných situací. Dvojici trenažérů pro strojvedoucí ČD nakoupily za 30,7 milionu korun. Školit se na nich budou moci od příštího roku, kdy by měly být podle smlouvy dodány. ČTK to řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.[/quote]

Smyslem jejich nákupu je potřeba vyzkoušet si situace, které z bezpečnostních důvodů nejde zkoušet při řízení skutečného vlaku. První z trenažérů by měl být umístěn v pražském depu ve Vršovicích a druhý přístroj bude umístěn v Dopravně vzdělávacím středisku v České Třebové, uvedl Šťáhlavský.

České dráhy se pro pořízení těchto zařízení rozhodly před dvěma roky po sérii nehod, jako byla nehoda osobního vlaku na pražském Masarykově nádraží, vykolejení rychlíku v Horažďovicích a střet pendolina s kamionem na železničním přejezdu ve Studénce.

Kromě rutinních mimořádností, jako je výpadek elektrického napětí, je možné s trenažéry simulovat například poruchy návěstidel nebo náhlou změnu návěstidel. Havárii ve Studénce z 22. července 2015 nepřežili tři lidé a vyžádala si dvě desítky zraněných. Řidič kamionu vjel na koleje v době, kdy už svítila červená světla. Vůz pak zůstal zavřený mezi závorami.

Zdroj: ČTK

DPP