Invoitix

[quote]Mladí brněnští konstruktéři navrhli ojedinělý mechanismus skládání křídel dopravních letounů. Návrh přinesl týmu z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického vítězství v mezinárodní soutěži New Flying Competition. V Hamburku ji na konci září spolupořádaly společnosti Airbus a Lufthansa. ČTK to oznámila Radka Šťávová z fakulty.[/quote]

Úkolem týmů z celého světa bylo v akademickém roce navrhnout a zkonstruovat model dopravního letounu, který bude schopen automaticky zredukovat rozpětí křídel tak, aby po přistání na letišti zabíral co nejméně místa. Brňané přišli s modelem, který má ve vzduchu rozpětí křídel pět metrů, při stání na letištní ploše jen necelý metr.

,,Zadání bylo náročné v tom, že se nabízelo několik možností řešení. První týdny práce jsme strávili kreslením náčrtů, výpočty a ověřováním našich teoretických předpokladů. Nakonec jsme se rozhodli vyvinout unikátní mechanismus, který umožní složit křídla letounu po přistání podél trupu,“ uvedl student Filip Stanislav.

,,Námi vyvinutý způsob redukce rozpětí současně nezvětšuje ostatní rozměry letounu, tedy délku a výšku. Komplikovanost našeho mechanismu spočívá zejména v tom, že je nutné přesně dodržet polohy všech pohyblivých součástí a také dosáhnout jejich dostatečné tuhosti. V případě jakýchkoli nepřesností totiž přestává fungovat navržená kinematika pohybu a narůstají síly ve všech komponentech mechanismu,“ popsal konstruktér trupu Jan Rohánek.

Na soutěži v Hamburku svoje letouny představily také týmy z Německa, Mexika, Číny a Ázerbájdžánu. Brněnský letoun je zhotovený z kompozitních materiálů, překližky, balsy i letecké slitiny hliníku. O pohon se starají dva elektromotory. Délku vzletu i přistání redukuje štěrbinová klapka. O složení křídel letounu se stará unikátní klikový mechanismus.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP